1—VENİ, VİDİ, VİCİ 

Sezar Mısır’ı aldıktan sonra Anadolu’daki Pontus devletini de yıkmıştı. Roma’daki dostlarından birine bu önemli zaferi bildirmek için Tokat ilçesi Zile’den şu üç kelimeden ibaret mektubu gönderdi. VENİ, VİDİ, VİCİ (Geldim, gördüm, yendim.)  

2—ALLAH RIZASI İÇİN SUS

Şeyh Sadi, estetiği seven ve çirkine tahammül edemeyen bir şairdi. Bir gün cami avlusunda çatlak ve bozuk sesle Kuran okuyan bir imama rastladı. İmama 
“Bu hizmetin karşılığında ne alıyorsun imam efendi? “dedi. “Allah rızası için okuyorum efendim.” Şeyh Sadi, “Öyleyse ne olur “Allah rızası için okuma” demiş. 

3—MUTLULUĞUN SIRRI 

Bir gün meydana toplanan halk Eflatun’a ( Platon) şöyle bir soru sorar. “ Biz ne zaman mutlu olacağız?” Eflatun, “Ancak Krallar filozof, filozoflarda kral olursa”

4—KONUŞ ARTIK, KONUŞ BE, KONUŞ! 

İtalya’nın ünlü heykeltraşı Mikelanj, Musa heykelini o kadar canlı ve o kadar güzel yapmıştı ki, kendisi de bu heykelin karşısında heyecana kapılmış ve “Konuş artık, konuş be, konuş!” diye bağırarak çekici heykele fırlatmış.

5—UZAKLIK ÖNEMLİ DEĞİL 

Yunan filozofu Anaksogores’e ölüm döşeğinde yatarken talebeleri nereye gömülmek istediğini sormuşlar. Atina’ya mı, doğduğu köyüne mi? Filozof, “Nereye isterseniz oraya gömün, nasıl olsa öbür dünya her yere aynı uzaklıkta.”

6—KADINA BAKIŞ AÇISI 

İngiliz filozofu Bacon’a bir erkeğin evlenmesi için uygun yaşın hangisi olduğunu sordular. Filozof, “ Her yaş uygundur, der. “Genç erkek için kadın bir sevgili, orta yaşlı için bir arkadaş, ihtiyar için bir hastabakıcıdır.” demiş.

7—PARA

Bacon’a “ para hakkında ne düşündüğünü sormuşlar. “Para gübre yığınına benzer, dağıtılmazsa koku yapar. Para iyi bir hizmetçi, kötü bir efendidir” der.

8-- FARK 

Jules Fabre. Bismark’la yaptığı bir konuşmada Prusya’lıların hastaneleri bombardıman ederek hastaları, sakatları öldürdüklerini şikâyet etmiş, Bismark 
“Allah, Allah, ya siz bizim sapasağlam adamlarımızı öldürüyorsunuz ya!” demiş.

9—RUTBE

Büyük Frederich Prusya tahtına çıktığı zaman annesi kendisine “Haşmetlim” demiş. Frederich atılmış, “ Bana her zaman oğlum de anne, çünkü bana verebileceğin en büyük rütbe budur. “

10-NAMUS

Kral 4. Henri Catherine de Ronen’e aşık olmuş. Kralın ısrarına karşı çıkan kadın şu cevabı vermiş. “ Sizin karınız olmayacak kadar fakir, metresiniz olamayacak kadar namusluyum. “ 

GÜZEL SÖZLER 

1—Her canlının ana dili sevgidir.
2—Çiçek gibi insanların kalbini kırdınız, bahçeleriniz bahar görmesin. (Ahmet Arif)
3—Sayın kalp, her halta karışıp üzülmeyi bırak artık. Senin görevin kan pompalamak, kendine gel. İmza; “Beyin.” 
4—Eğitim kalitesi yüksek ülkeleri bilim adamları, eğitim kalitesi düşük ülkeleri din adamları işgal eder. 
5—Ne bir Sultan’dan merhamet, ne bir Molla’dan keramet, illa hak, hukuk, adalet, 
illa laik Cumhuriyet. 
6—Belki sandığın kadar harika değilsindir de, hep insanlar seni idare etmiştir. 
Bir de böyle düşün.
7—Trafik polisi şoför koltuğundaki kadına sorar, “ Alkollü mü araç kullanıyorsunuz? 
“Yoo benzinli bu!” demiş! 
8—Dünyanın en pahalı sıvısı göz yaşıdır. % 1’i su, % 99’u duygudur. Birini ağlatmadan önce düşünün. 
9—Zenginler fakirlere Tanrı’dan başka bir şey bırakmadılar. ( Nietzsche)
10-“Yıldırımların Efendisi” 700 icatlı dünyaca meşhur Sırp bilim adamı Nikola Tesla’yı insanlığa yaptığı muhteşem hizmetler nedeniyle sevgi ve saygıyla anıyorum. 
Bir başka alemden gelmiş Tesla ışık saçarak, 
Mucize icatlar yapmış dünyayı aydınlatarak,
Bir başka karma, bir başka deha mucize adam,
Işıklarla dans etmiş, sonra uçmuş kanatlanarak…(Mehmet Özata) 

                        23 Şubat 2024 / Mehmet Özata