31 Mart Mahalli İdareler Yerel Seçimi’nde oluşan ve 2024-2029 yılları arasında görev yapacak olan Çorum Belediye Meclisi’nin ilk toplantısı gerçekleştirildi.

Ata’ya saygı çelengi Ata’ya saygı çelengi

F B I M G 1713025533874Cumhur İttifakı’nın (AK Parti ve MHP) 20, CHP’nin 14 ve YRP’nin ise 3 üyesi ile temsil edildiği Belediye Meclisi’nde Nisan ayı olağan toplantısı Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın yönetiminde Belediye Meclis Salonu’nda yapıldı. Yeni döneme Kur’an Tilaveti ve dua ile başlayan Belediye Meclis üyeleri daha sonra ise saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı’nı okudu. 

F B I M G 1713025530850Toplantının açılışında katip üyeliklerini ise en genç üye vasfıyla geçici olarak Mehmet Bilal Karakaya ile Emre Daşdemir yerine getirdi. Gündem maddelerine geçilmeden önce ise Başkan Halil İbrahim Aşgın, partiler adına Arslan Kaynar, Aslan Kaya, Serkan Adanır ve Elvan Zorlu birer konuşma yaparak yeni dönemin Çorum’a hayırlı uğurlu olmasını temenni etti. 

F B I M G 1713025527439Toplantıda daha sonra ise seçimlere geçildi. Buna göre 1. Meclis Başkan Vekili, 2. Meclis Başkanvekili, 2 katip Üye, 2 Yedek Katip Üye, 3 Encümen Üyesi, 5 Denetim Komisyonu Üyesi kapalı oy açık tasnif usulüne göre belirlendi.

Yapılan seçimin ardından Ali Beyaz birinci Ertuğrul Eren ise ikinci başkan vekili seçilirken Katip Üyeliklere Selim Güloğlu ve Semra Akyüz Özdağ seçildi. 

Kapalı zarf usülü encümen üyesi seçimine geçilen toplantıda Kenan Özüyağlı, Emre Daşdemir, Ahmet Yağmur Çırak seçilerek yeni dönemin encümen üyesi oldu. 
Toplantıda Denetim Komisyonu Üyelerinin seçimine geçildi. 
Kapalı zarf usulü yapılan Denetim Komisyonu Üyelerinin seçiminin ardından Ertuğrul Eren, Mücahit Keskin, Aslan Kaynar, Nazik Bulut, Doğan Öksüz Denetim Komisyonu Üyeliğine seçildi.

Toplantıda daha sonra ise 5’er Plan Bütçe, İmar ve Tarife Komisyonu Üyesi, OSB Müteşebbis Heyeti, Milli Müdafaa Mükellefiyeti Komisyonu, Defterdarlık Gelir Müdürlüğü Satış Komisyonu, Çorum Belediyeler Çevre Birliği’ni 10 asil 11 yedek üye; Çorum Sahipsiz Hayvanları Koruma Birliği’ne 10 asil 5 yedek üye seçimi açık oylama ile yapıldı.

F B I M G 1713025508701Belediye Meclis Toplantıları’nın sesli ve görüntülü kayıt edilmesinin onaylandığı toplantıda 5 yıl boyunca Meclisin tatil yapmaması ve tatil ayı belirlenmesi de kabul edildi. 

Ampute Milli Takımı’nın Çorum’da ağırlanmasına destek sağlanması, Millet Bahçesi’ndeki Belediye’ye ait yerler için Bakanlıkla trampa yapılması konusunda Encümen ve Başkana yetki verilmesinin onaylandığı toplantıda Sosyal Denge Sözleşmesi ve Toplu İş Sözleşmesi için de Başkana yetki verilmesi onaylandı.

Denetim Komisyonu’nun 2023 yılı raporunun tartışma yarattığı toplantıda 2023 yılı faaliyet raporunun bir bölümü de Halil İbrahim Aşgın tarafından üyelerin bilgisine sunuldu. Belediye Meclis Toplantısı’nda ayrıca Meclisten atanan 3 başkan yardımcısına Başkan Aşgın’ın maaşının 3/2’si kadar ücret verilmesi de onaylandı.

Kaynak: Yayla Haber