Mevsim koşulları gereği bu sene bol miktarda yetişen kiraz, sarısıyla, kırmızısıyla, siyahıyla, alasıyla göz kamaştırırken, onlarca çeşit kirazın yetiştiği Çorum topraklarında oldukça kaliteli, aroması yüksek üretim yapılmakta.
En çok tercih edilen yaz meyvelerinden olan kirazın faydaları saymakla bitmiyor. Sağlık deposu olan bu faydalı meyve her yaş grubundan insan tarafından büyük bir zevkle tüketiliyor.
Mayıs ve Haziran aylarında Çorum merkezin yanı sıra tüm ilçe ve köylerinde yetişen kiraz, sevilerek tüketilen bir meyve.

KİRAZ GİBİSİ VAR MI?
Uzmanların verdiği bilgiye göre; birçok kanser türünü engellemesi, uykusuzluğa iyi gelmesi, kolesterolü dengelemesi kirazın faydaları arasında. İyi bir antioksidan kaynağı olması, birçok vitamin ve mineral madde içermesi sebebiyle de bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı koruma sağlar.
Toksik maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştıran, böbrek ve karaciğer sağlığını koruyan kiraz, ülkemizde hem sevilen hem de bol miktarda yetiştirilen bir meyve.

BAŞI AĞRIYAN KİRAZ YESİN
Güçlü bir antioksidan kaynağı olan kiraz, baş ağrısını gidermede de oldukça faydalı bir meyve. Bir avuç kiraz, aspirin yerine geçmekte.
Susuzluğa iyi gelen ve her yaştan kişinin iştahla tükettiği bu meyve, böbrek ve karaciğer üzerindeki etkileri ile biliniyor.

KİRAZIN FAYDALARI NELER?
VİTAMİN YÖNÜNDEN ZENGİN:
C, A ve K vitamini bakımından oldukça zengin olan kiraz, uzmanlar tarafından tüketilmesi tavsiye edilen sağlıklı bir meyve, özellikle ödem atma ve idrar söktürme özelliği olan kiraz sapı da son günlerde oldukça revaçta olmaya başladı.

ENFEKSİYON ÖNLEYİCİ:
Kiraz fitokimyasallar açısından zengindir. Aynı şekilde bir flavonoid olan quercetinki içinde hem anti-kanser bir oluşum, hem de anti-imflamotoral ve antihistaminik (alerji ve enfeksiyon önleyici) özellikler taşıyan bir antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korur.

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR:

Kiraz hem kolesterolü hem de kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Alaca’da çıkan yangında 15 hektar arazi kül oldu Alaca’da çıkan yangında 15 hektar arazi kül oldu

SİNDİRİMİ DÜZENLER:
Bağırsak sağlığına da iyi gelen kiraz, kabızlığı önlemede etkilidir ve iyi bir sindirim düzenleyicidir.

BÖBREK SAĞLIĞI İÇİN KİRAZ:

Böbrek taşı problemi yaşayanlar için de ideal olan kirazda bulunan kinik asit, böbreklerin taş ve kum yapmasını önleyebilir ve varsa zamanla dökülmesine yardımcı olabilir.

KARACİĞERİ RAHATLATIR:
Kandaki zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olabilir. Bunun yanında aşırı ilaç tüketimi ile karaciğerde oluşan yükün azaltılmasında etkili.

SİGARA BIRAKMADA YARDIMCI:
Sigarayı bırakmak isteyen kişilere de faydalı olan kiraz, nikotinin vücuttan atılmasında yardımcı olur.

DAMAR SERTLİĞİNE BİRE BİR:
Kiraz ürik asit ve ürat tuzlarının vücuttan atılmasını sağladığı için artrit (romatizma), gut hastalığı, eklem kireçlenmesi ve damar sertliğinin tedavisinde de etkili oluyor.

KİRAZ SAPI DA OLDUKÇA FAYDALI
Pek çok soruna çare olan kiraz ve sapı, idrar söktürücü özelliğiyle böbreklerimizin dostu olarak vücudumuzu zararlı maddelerden koruyor. 30 gram kiraz sapını 1 litre suda 10 dakika kaynatarak hazırlayacağınız çay, böbrekleri çalıştırarak, diüretik (idrar söktürücü), kan ve idrar yolları temizleyicisi, safra akımını sağlayıcı, bağırsak düzenleyici etki gösterebilir. Bileşimi polifenolik maddeler ve potasyum tuzları bakımından zengin olan kiraz sapı detoks ve zayıflama rejimlerinde vücuttaki ödemin atılması amacıyla potasyum dengesini koruyabilen bir idrar artırıcı olarak değerlidir.

Editör: Hacı Odabaş