Anadolu’da baharı müjdelemesi, bolluk ve bereket getirmesi açısından büyük bir öneme sahip çiğdem çiçeği, minicik boylarına rağmen eşsiz güzellikteki renkleriyle doğayı süslüyor.

Çocuklar ise “çiğdem aşı” geleneğini sürdürüyor. Dikenli çalıya çiğdem çiçeklerini dizerek köylerde maniler söyleyerek ev ev gezen çocuklar, topladıkları bulgur, yağ ve tuz gibi gıdaları hep birlikte çiğdem aşı yaparak kaşıklıyor. Belirlenen bir evde toplanan çocuklar, çiğdem yumrularını ve yapraklarını bulgur pilavına katarak çiğdem aşı yaparlar, sonra da hep birlikte eğlenerek yerler. Bu gelenek, birçok köyde yaşatılmaya devam ediyor.

Anadolu’da 40 kadar türü yetişen çiğdem, nişasta ve şeker içeren kökleriyle ilkbaharın müjdecisi olan yiyeceklerdendir. Çiğ de yenebilen yumrular hem yemeklere girer, hem de tatlılara. Çiğdem aşı, çiğdem pilavı, çiğdem sütlüsü (tatlı) en bilinen yemekleridir. Yemek ve tatlıların dışında külde pişirilebilir. Karadeniz Bölgesi’nde una bulanıp kızartması yapılır. 

Çetin Özdaş, “Çorum’un geleceği karartılıyor” Çetin Özdaş, “Çorum’un geleceği karartılıyor”

Çiğdem, 4-7 yapraklı, sonbaharda çiçek açan, çok yıllık otsu bir bitkidir. Çiçekler sarı ya da mavimsi leylak renkli, 6 parçalı, stamen 3 tane, stilus çok parçalı. Yumrunun üstü koyu kahve renkli ve kafes görünüşünde bir kabuk ile kaplıdır.

Kaynak: Yayla Haber