Çorum’un Alacahöyük köyünün en önemli simgelerinden biri olan ve 2014 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılan geyik heykeli, kimliği belirsiz kişiler tarafından paramparça edildi. Heykelin tahrip edilmesi, hem devlet malına zarar verdiği hem de kültürel değerlere saygısızlık olarak nitelendirildi. Çorum Valiliği ve Jandarma olayla ilgili soruşturma başlattı.

HEYKELDEN NE İSTEDİNİZ NE GEÇTİ ELİNİZE?

Magandalar şimdi de tarihi özelliklere sahip Alacahöyük’ün girişindeki geyik heykelini yıktı. Hititlerin mirasını yansıtan heykeli yerle bir eden magandalar, tarihe, turizme ve kültürel değerlere saygısızlık ettiği gibi devlet malına da zarar verdi.

Alaca'da park halindeki traktör alev alev yandı Alaca'da park halindeki traktör alev alev yandı

Daha önce belediye olan ancak bu kadar büyük tarihe sahip olmasına rağmen 2015 yılında köy statüsüne alınan Alacahöyük'ün en büyük simgesi olan heykel, kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradı. Magandalar, yaklaşık 5 metre yükseklikte bulunan geyik heykelini parçaladı. Bu arada Çorum Valiliği ve Jandarma’nın olayla ilgili soruşturma başlattığı öğrenildi.

Alacahöyük’ün tarihî ve kültürel simgesi olan geyik heykelinin tahrip edilmesi, hem bölge halkını hem de yetkilileri derinden üzdü. Çorum Valiliği ve Jandarma, olayla ilgili soruşturma başlattı ve sorumluların bulunması için çalışmalarını sürdürüyor. Kültürel mirasımızı korumanın ve gelecek nesillere aktarmanın önemine vurgu yapan bu üzücü olay, toplum olarak tarihî değerlerimize sahip çıkmamız gerektiğini bir kez daha hatırlattı.

Editör: Kubilay Olcan