Hititlerin büyük gizemine ev sahipliği yapan Alacahöyük’ün dünyanın tanıdığı bir belde olduğunu ifade eden Ümit Er, “Tesiste çok güzel şeyler yapılmış. Hitit yemeklerinin sunulacağı mutfaklar yapılmış, restoranlar yapılmış, seyir terasları yapılmış, rekreasyon alanları yapılmış. Ayrıca orada yaklaşık 300 dönüm vatandaşın da arazisi istimlak edilmiş.

Bakın böyle de büyük bir proje, güzel de bir proje yapılmış. Ama bugün gittiğimiz zaman elektrik düğmelerinin dahi söküldüğünü görüyoruz. Yağmalanmış, sökülmüş, klimalar sökülmüş, kapılar bile yerlerde” dedi.

İl Genel Meclis Toplantısı Selahattin Eyyubi Batır Başkanlığında İl Özel İdaresi Toplantısı Salonu'nda gerçekleştirildi. Toplantıda söz alan CHP İl Genel Meclisi Üyesi Ümit Er, Alacahöyük-Gölpınar rekreasyon alanının işletilmeye başlanması gerektiğini dile getirerek yetkililere seslendi. Ümit Er, açıklamasını şöyle sürdürdü:”2016 yılında nihayete ermiş ve yaklaşık olarak o günün parasıyla 10 milyon 800 bin lira kaynak aktarılmış ve proje bitirilmiş. Proje bitirildi ama projenin hangi amaçla kullanılacağı daha önceden çok konuşulmadığı ya da araştırılmadığı için proje bittikten sonra kaderine terk edilmiş. Düşünün, bu imkanlarda paramızın olmadığını düşündüğümüz imkanlarda milyonlarca lira para harcıyoruz, bir tesis yapıyoruz ve bu tesisi kullanamıyoruz.

Çorum'da Anız yangını saman balyaları ve ekili arazilere zarar verdi Çorum'da Anız yangını saman balyaları ve ekili arazilere zarar verdi

Neden kullanamıyoruz? Tesisin halen ne şekilde kullanılacağıyla ilgili bir öngörümüz yok. O tesis orada çürüyor. Bu tesisi ben gittim gezdim. Şimdi zaten yatırım almakta özellikle turizm yatırımı almakta zorlanan bir şehiriz. Olanları da koruyamıyoruz. Meclisimizin ve Çorum halkının ilgisine sunuyorum. Sayın Valimiz, rektörümüz, belediye başkanlarımız, şehrin yöneticileri Alacahüyük-Gürpınar rekreasyon alanını ne şekilde değerlendireceksek değerlendirelim.” 

Editör: Ebru Çalık