TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonu'nda yaptırdığı muayene işlemi sonrası ödemeyi kredi kartıyla yapanlardan alınan komisyon ücreti, mahkeme kararıyla haksız bulundu. Tüketici mahkemesi verdiği karar ile komisyon ödemelerinin geri alınacağını belirtti.

Otomobillerin çeşitlerine göre belirli periyodik aralıklarla muayene işlemlerinden geçmesi zorunlu tutulmaktadır. Zorunlu olan bu muayeneler Türkiye'de TÜVTÜRK tarafından gerçekleştirilmektedir.

Özellikle vatandaşlar için karışık ve aynı zamanda uğraş verici bir uygulama olan araç muayenesinde işler daha ilk aşama olan randevu alma sırasında zorlaşıyor.

Bununla beraber muayene işlemi sırasında vatandaş kredi kartıyla ödeme yaptığında yapılan komisyon kesintileri tepki konusu oldu.

O ÜCRET İADE EDİLECEK !

Ömer Altuntaş isimli bir vatandaşın başına gelen olayda, Trabzon''da 2022 yılı aracının muayenesini yaptırmak için gittiği araç muayene istasyonunda banka kartıyla yaptığı ödemede kendisinden 12,41 TL’lik komisyon ücreti alınma durumunu Tüketici Mahkemesi'ne taşıdı. Mahkemeye taşınan bu konuda, Mahkeme Altuntaş’ı haklı buldu ve 12,41 TL’lik komisyon ücretinin tüm masraflar dahil edilerek 131 lira olarak ödenmesine hükmetti.

KARAR EMSAL NİTELİKTE

Bireysel başvuru yoluyla yapılan bu işlemde mahkemenin verdiği karar, emsal niteliği taşıyacak.

Karar, emsal nitelik taşıdığı için aynı durumdan şikayetçi olanlar hızlı bir süreç sonucunda zararlarını tazmin etme hakkına sahip olacak.

"FARKINDALIK OLUŞTURMAK İÇİN BAŞVURDUM"

Araç muayene ücreti için 450 TL’lik tutarı yanında nakit para olmadığı için banka kartıyla ödeme yaptığını ve kendisinden komisyon ücreti istendiğini söyleyen Altuntaş, “Geçen yılın Nisan ayında muayene istasyonunda aracımızın muayenesi yaptırdık. Ödemeyi nakit istediler ancak yanımda nakit yoktu.

Maaş kartıyla yani banka kartıyla ödeme yaptığımda bizden komisyon aldılar.

PANKOBİRLİK, Vali Dağlı’yı ağırladı PANKOBİRLİK, Vali Dağlı’yı ağırladı

Kesilen bu ücretin nedenini sorduğunda ve yasal herhangi bir dayanak sunmak zorunda olmadıklarını beyan ettiler.

Biz de mecburen 12,41 TL’lik komisyonumuzu ödedik. Sonrasında mahkemeye başvurdum, bu tabi ki zor bir süreçti. Mahkemede haklı olduğumuz ortaya çıktı. Neticede alınan 12,41 TL’lik komisyon ücretinin bize iadesi yapılıyor. Dolayısıyla bilgilendirme adına, farkındalık oluşturması adına böyle bir girişimde bulundum” ifadelerini kullandı.

Editör: Merve Kayış