DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, 54 bin750 dekar zirai arazinin sulanmasına hizmet edecek olan projede 3000 dekar zirai alan sulamaya açılmıştır. “Hedef 2026”dedi.

26 km sulama hattı inşa edildi

Aralıksız devam eden çalışmalarda sulama hattını tamamlayarak önemli bir aşamayı daha geride bıraktıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta,’’ 110 Km’lik Sulama Hattının 26 Km’lik kısmı tamamlanmış olup, Çorum İli Osmancık ve Dodurga İlçelerine 2024 yılında 41 570 dekar zirai alanda sulama hizmeti hedeflenmektedir. Hat üzerinde 18 adet hat kapama vanası ve 100 adet hidrant, vantuz, tahliye, ayrım yapısı inşa ettik. “Çorumlu hemşerilerimize hayırlı olsun “ diye konuştu.

Dev projenin % 10’lük kısmını tamamladık

Dev projede çalışmaların aralıksız devam ettiğini ifade eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “ Proje tamamlandığında Milli Ekonomimize Yıllık 140 Milyon TL gelir sağlanacaktır. 2024 yılında 200 adet daha sanat yapısını ve 84 km sulama hattını tamamlayacağız. Hedefimiz 2024 yılı içerisinde Çorum İli Osmancık ve Dodurga İlçelerine sulama suyunu akıtabilmek.” dedi

 DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Proje tamamlandığında Obruk Barajının aktif su hacmi olan 661 milyon m³ suyu, 54 570 dekar tarım arazisine can suyu sağlamak için kullanmış olacağız” ifadelerine yer verdi.

Bayramlar barış, kardeşlik, vuslat günleridir Bayramlar barış, kardeşlik, vuslat günleridir

Çorum İli Osmancık, Laçin ve Dodurga İlçesine sulama suyu sağlayacak projenin bölge için önemini çok iyi bildiklerini kaydeden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, amaçlarının projeyi hız kesmeden bir an önce tamamlayarak, Çorum İli, Osmancık, Laçinve Dodurga İlçeleri tarım arazilerinin sulama suyu sıkıntısını kökünden çözmek olduğunu ifade etti.