Ziyaretinde kendisine İl Kültür ve Turizm Müdürü Sümeyra Bektaş ve Şapinuva Kazı Alanı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Önder İpek eşlik ederek kazı alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdiler.

Şapinuva arkeolojik kazı alanı incelemelerinin ardından Vali Dağlı, yaptığı konuşmada şunları söyledi: 

Çorum, binlerce yıllık bir geçmişe sahip

“İlimiz, Türkiye'nin tarihi ve kültürel açıdan önemli bir şehridir. Çorum, binlerce yıllık bir geçmişe sahip olup, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Eski Tunç, Hitit, Frig, Helenistik dönem, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu’nun kültür ve medeniyet izlerinin tümünü Çorum’da görmek mümkün. Çorum; kültürleri, medeniyetleri, ırkları, dinleri ve dilleri tarihin fotoğrafında buluşturan bir şehir olarak karşımıza çıkıyor. Çorum tam bir medeniyet mozaiğidir.

Tarihi açıdan, Çorum birçok antik kent ve arkeolojik alanı barındırmaktadır. Özellikle Hitit İmparatorluğu dönemine ait kalıntılar, şehrin tarihi zenginliğini göstermektedir. Hattuşa, Alacahöyük, Şapinuva gibi önemli arkeolojik alanlar, Hititlerin izlerini günümüze taşımaktadır.

Bugün ilimizde bulunan kazı alınlarından Şapinuva kazı alanına gelerek incelemelerde bulundum ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldım. Burada yapılan çalışmalar ilimiz turizmi katkı sağlaması açısından önem arz etmektedir.

190 türden 23 binden fazla kuş halkalandı 190 türden 23 binden fazla kuş halkalandı

Sapinuva kazı alanının Örenyeri statüsü alarak Hattuşa ve Alaca Höyük ile birlikte tur programlarına alınması için Ziyaretçi Karşılama Merkezi Projesi başlatılmış olup, çalışmalar tüm hızıyla sürmektedir. Ayrıca Şapinuva’da çıkan binlerce tabletin UNESCO DÜNYA BELLEĞİ listesine alınması için yapılan çalışmalar devam etmektedir.

İlimiz turizminin gelişmesi açısından Şapinuva’da yapılan bu çalışmalara ve turizm alanında yapılacak her türlü projeye destek vereceğiz. Sektörde bulunan tüm kesimlerle işbirliği içinde çalışarak ilimizi turizm açısından ülkemizin önemli şehirlerinden biri haline getirmeyi hedeflemekteyiz.”  

Vali Dağlı, açıklamalarından sonra İl Kültür ve Turizm Müdürü Sümeyra Bektaş, Şapinuva Kazı Alanı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Önder İpek ve kazı alanı çalışanlarına kolaylıklar ve başarılar dileyerek alandan ayrıldı.