Çorum'da Saat Kulesi Meydanı'nda yapılan basın açıklamasında emekli okul müdürü Ekrem Özumar, emeklilerin ve asgari ücretlilerin geçim sıkıntılarını gündeme taşıdı. "Bu maaşlarla nasıl geçinilir?" diyerek hükümete seslenen Özumar, emekli maaşlarının acil olarak iyileştirilmesini talep etti. Açıklamaya destek veren vatandaşlar da Özumar'ın sözlerine katıldıklarını belirtti.

Saat Kulesi Meydanı’nda basın açıklaması yapan emekli okul müdürü Ekrem Özumar, “Bu ücreti alan insanların kızları, oğulları üniversitelerde nasıl eğitim görüyor, nasıl geçiniyorlar ve nasıl ölmeden yaşıyorlar?” diye sordu.

Bazı emekli vatandaşın da destek verdiği açıklamada emeklilerin ve asgari ücretlilerin perişan olduğunu dile getiren Özumar, hükümetin bu sese kulak vermesini talep etti.

Ekrem Özumar, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Burası dünyanın tam ortası merkezi Çorum.

Ben emekli bir insan olarak tamamıyla kendi adıma konuyu yani emekli maaşlarının acil olarak iyileştirilmesini dile getirerek, insanımıza reva görülen bu maaşlara bir parça da olsa tepki gösteren sorumlu bir vatandaş olmak istediğim için karşınızdayım.

Yurtseverliğin, milliyetçiliğin ve halkçılığın içinde “yoksul ve emekli” yok mu? Dindarlığın ve dinimizin içinde “Komşusu aç yatarken tok yatan bizden değildir” yok mu?

Sıkışan bayrağıma, dinime sarılıyor. Ben bunları biliyorum. Konumuz şu an bu kutsallar değildir. Benim buradaki konum 10 bin (10.000) ve asgari ücret alanların durumudur.

Çorum markalaşıyor Çorum markalaşıyor

Bu ücreti alan insanların kızları, oğulları üniversitelerde nasıl eğitim görüyor, nasıl geçiniyorlar ve nasıl ölmeden yaşıyorlar?

Caddede, sokakta, kahvehanelerde, bağlarda, bahçelerde, meyhanelerde konuşanlar… Çiğ gaz atanlar. Bunun yerine siyasi partilerimizi (tabi ki ağırlıklı olarak muhalefet partilerini)  etkileyebilir ve sorunların dile getirilmesini sağlayabilir.

Korkmayın! Sakın korkmayın.

Devletimiz de, bayrağımız da, yurdumuz da, hükümetimiz de bizimdir. Artık kimse darbe yapamaz. Bu işler bitmiştir. Ben varım, siz varsınız, milletimiz var.

Bundan sonra her iktidar demokratik yoldan gelir ve demokratik yoldan gider. Yani isyan, halkı galayana getirme dönemleri son bulmuştur.

Ama gelinen noktada emeklilerimiz, özellikle de en düşük ücreti alan emeklilerin hali perişandır.

Aman ha aman! Sayın Cumhurbaşkanım

“Muhalefet mitinglerinden etkilendi de zam yaptı” derlerden alınganlık yapmayınız. Sonra iyileştirme yaparız olur biter” demeyiniz.

Sonuçta iyileştirme yapan da yapmayan da siz olacaksınız. Prim sizin olsun.

Anamızdan doğduk doğalı “enflasyon” var. Artık yeter diyoruz. Son kez bana değil, en düşük maaş alan ve asgari ücretlileri lütfen görün Sayın Cumhurbaşkanım.

Sayın tüm Hükümet yetkililerinden emeklileri ve asgari ücret alanları görmelerini, seslerini duymalarını rica ediyoruz. Türkiye’ye canımız feda.”

Çorum'da yapılan basın açıklaması, emeklilerin ve asgari ücretlilerin geçim sıkıntılarını bir kez daha gözler önüne serdi. Ekrem Özumar'ın hükümete yaptığı çağrı, emekli maaşlarının acilen iyileştirilmesi gerektiğini vurguladı. Bu açıklama, toplumun her kesiminden destek alarak, hükümetin bu önemli sorunu çözmesi için bir adım atmasına vesile olabilir. Emeklilerin ve asgari ücretlilerin daha iyi bir yaşam standardına kavuşması, toplumsal huzurun ve refahın artmasına katkı sağlayacaktır. Hükümetin, bu çağrıyı dikkate alarak gerekli adımları atması bekleniyor.

Editör: Merve Kayış