CHP İl Kadın Kolları Başkanlığı tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Kadeş Barış Meydanı’nda basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya; İl Başkanı Av. Dinçer Solmaz, Milletvekili Mehmet Tahtasız, Merkez İlçe Başkanı Av. Utku Ulaş Taşar, İl Kadın Kolları Başkanı Kamile Anar, İl Gençlik Kolları Başkanı Arzum Meryem Akdoğan, İl Genel ve Belediye Meclis üyesi adayları, parti yöneticileri, Kadın Kolları üyeleri ve çok sayıda partili katıldı.

Başkan Şadi Özdemir: "Engelleri birliktelikle aşacağız" Başkan Şadi Özdemir: "Engelleri birliktelikle aşacağız"

Burada 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için toplanan kadınlarla buluşan CHP Çorum Belediye Başkan Adayı Mimar H. Levent Çöphüseyinoğlu, tüm kadınların günlerini kutlayarak, karanfil hediye etti. Daha sonra bir konuşma yapan Çöphüseyinoğlu, CHP’nin “Yerel Yönetimlerde Eşitlik Politika Belgesi” uyarınca toplumsal cinsiyet eşitliği için mücadele ettiğini söyledi. Belediye Başkanı seçilmesi halinde temel bir insan hakkı olan kadın-erkek eşitliği ilkesine bağlı kalacağına söz veren Çöphüseyinoğlu, toplumun tüm kesinlerinin belediye hizmetlerinden eşit yararlanması için politikasını, projelerini ve bütçesini toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı olarak oluşturacağını kaydetti.

Belediye çalışanları istihdamında da yüzde 50 cinsiyet kotasını hedeflediklerini söyleyen CHP Adayı Çöphüseyinoğlu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ve Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü etkinliklerine katılmak isteyen tüm kadın çalışanlara da idari izin vereceklerinin altını çizerek, tüm Çorumlu kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı.

CHP İl Başkanı Av. Dinçer Solmaz ise, kadın-erkek eşitliğinin önemine vurgu yaparak, ülkemizde ve Çorum’da kadına yönelik cinsiyet ayrımcılığının sona erdiği, şiddetin olmadığı, sosyal yaşamın her alanında, yönetimin her aşamasında kadınların daha çok yer aldığı bir düzende barış ve refah içerisinde yaşayacağımız yarınlar diledi.

Milletvekili Tahtasız da yaptığı konuşmada, kadınların toplumun her alanında var olması gerektiğini ifade ederek, tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı.

İl Kadın Kolları Başkanı Kamile Anar da, önümüzde çok önemli bir yerel seçim olduğuna dikkat çekerek, “Bu seçim iktidarın eşitsizliği derinleştiren politikalarına karşı bir yanıt olacak. Bu nedenle hepimiz var gücümüzle çalışmalı, örgütlü gücümüzle gerici kuşatmaya meydan bırakmamalıyız” dedi.

Cumhuriyet Halk Partili kadınlar olarak eşit bir Türkiye inşası için mücadele ettiklerinin altını çizen Kamile Anar, “Bu mücadeleyi Türkiye kadın hareketiyle ve eşitlikçi erkeklerle birlikte büyütüyoruz. Üç hayati sorunumuz var: kadına yönelik şiddet, yoksulluk, temsilde ve hizmetlere erişimde adaletsizlik. Yaşadığımız bütün sorunların temelinde ‘ben kadın-erkek eşitliğine inanmıyorum’ diyen zihniyet var” ifadelerine yer verdi.

Editör: Merve Kayış