Sivas'taki Madımak Otelinde gerçekleşen katliamın üzerinden 31 yıl geçti. Bu süreçte yaşananlar ve adalet arayışı hala sıcaklığını koruyor. Mehmet Tahtasız, bu yılki anma törenlerinde, adaletin zaman aşımına uğratılmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, "Unutmayacağız, unutturmayacağız" dedi.

Katliamın 31’nci yılında Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı Sivas’ta olacaklarını belirten Tahtasız, “Madımak Katliamı, sistemli bir eylemin devamıdır. Kahramanmaraş ve Çorum ile başlamış, Alevi toplumlara ve sol aydınlara yönelik siyasi amaçlı, sistemli, belli bir felsefeyi ve düşünceyi hedef alan bir saldırıdır. Sivas’ta bir insanlık suçu işlenmiştir ve bu insanlık suçu zaman aşımına uğratılmıştır. İnsanlık suçunun zaman aşımı olmayacağını hatırlatmaya devam edeceğiz” dedi.

Çorum İl Sağlık Müdürlüğü'nden Aşırı Sıcaklara Karşı Sağlık Uyarıları Çorum İl Sağlık Müdürlüğü'nden Aşırı Sıcaklara Karşı Sağlık Uyarıları

“UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ”

CHP Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız, şunları söyledi:

“Bundan 31 yıl önce 33 canımız, aydınımız, insanlığa asla sığmayacak bir biçimde yakılarak katledildiler. 2 Temmuz 1993'te Sivas'ta Madımak Otelinde insanlığa karşı suç işlendi. Aradan geçen 31 yılda mahkeme önüne bu katliamın faillerinin ne yazık ki çok azı getirilebildi ve sanıklardan da pek çoğu çeşitli gerekçelerle tahliye edildi ve firari oldu. Daha da acısı dava zaman aşımına uğratıldı. İnsanlık suçunun zaman aşımı olur mu derseniz, bu iktidar döneminde o da oldu.

Sivas’taki büyük acının, büyük dramın; Sivas’ta yaşanan büyük cinayetin 31. yılında, 31 yıl önceki acıyı her birimiz yüreklerimizde hissederek Sivas’tayız. İnsanlık suçunun zaman aşımı olmayacağını ısrarla haykırmaya ve aydınlarımızı anmaya devam edeceğiz. Unutmayacağız, unutturmayacağız.”

Sivas Katliamı'nın 31. yıl dönümünde yapılan anmalar ve Mehmet Tahtasız'ın açıklamaları, Türkiye'nin adalet arayışındaki kararlılığını gösteriyor. Bu tür trajediler, toplumsal hafızanın bir parçası olarak kalmalı ve gelecek nesillere aktarılmalıdır. Tahtasız'ın vurguladığı gibi, insanlık suçlarına karşı mücadelede zaman aşımı olmamalı ve adaletin peşinden gidilmelidir.

Editör: Merve Kayış