Türkiye ile Malezya arasında ‘Savunma Ürünlerinin Devletten Devlete Tedarikine Dair Mutabakat’ Türkiye ile Malezya arasında ‘Savunma Ürünlerinin Devletten Devlete Tedarikine Dair Mutabakat’

Çorum Sanayi Sitesi'nde faaliyet gösteren Çorum Bronz, Türkiye'de ilk defa 1100 mm çap ve 1500 mm boyutlarında tek parça savurma döküm yöntemiyle bronz üretimi gerçekleştirdi. Bu başarıyla firma, ülkemiz sanayisinde bronz döküm alanında önemli bir kilometre taşına imza attı.

Çorum Bronz firma sahibi Hüseyin Hoşgör, "Ülkemizde ilk defa bu ebatlarda tek parça bronz üretimi gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz.

Dünyada ilk kez Hitit uygarlığının başkenti olan bu topraklarda üretmeye başlanan bu alaşımı, yüzyıllar sonra yine aynı topraklarda üretmek bizim için büyük bir anlam taşıyor" şeklinde konuştu.

Bu başarının arkasındaki emeğin çok büyük olduğunu vurgulayarak Hüseyin Hoşgör, "Ekibimizle birlikte yoğun bir çalışma yürüterek bu önemli projeyi başarıyla tamamladık. Türkiye'de bronz kullanımı yaygın olsa da, yurt içi üretim talebi karşılayamadığından bronz ithalatı önemli bir yere sahiptir. Yaptığımız yeni yerli makinalar ve yatırımlarla ülkemizin bu alanda ithalata bağımlılığını azaltmayı da hedeflemekteyiz. Bu başarıyla hem Çorum'umuza hem de ülkemiz sanayisine katkı sağlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz" dedi.

Kaynak: İHA