Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Tuzla Dağ Arama Kurtarma Birliği (TDAKB) tarafından Bosna Hersek’in kuzeyinde yer alan Tuzla şehrinde arama kurtarma tatbikatı ve eğitim programı düzenlendi.

Tuzla Belediyesinin de destek verdiği program, Özgürlük Meydanı’nda gerçekleştirildi. Çocuklar ve gençler başta olmak üzere Tuzla halkına temel arama kurtarma teknikleri tanıtıldı. 2020 yılından beri faaliyet gösteren ve 25 aktif üyesi bulunan TDAKB tarafından düzenlenen etkinlikte, temel ilk yardım eğitimi ve yüksekten kurtarma tatbikatı yapıldı. Programa Tuzla Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zijad Lugaviç, TİKA Saraybosna Koordinatörü Erdinç Işık, TDAKB Başkanı Maja Hadzimehic, arama kurtarma gönüllüleri ve Tuzla halkı katıldı.

TİKA’nın sağladığı kişisel donanım ve ileri seviye arama kurtarma ekipmanları desteği sayesinde, kurtarma operasyonlarına daha iyi müdahale edilebilmesi, arama kurtarma gönüllülerinin daha iyi koşullarda eğitilmesi ve gönüllü sayısının artırılması amaçlandı. TİKA tarafından Bosna Hersek’te gerçekleştirilen arama kurtarma eğitimlerine eğitmen ve kursiyer seviyesinde katılım sağlayan TDAKB’nin mevcut kapasitesinin artırılarak hem ülke genelinde hem de ihtiyaç halinde komşu ülkelerde arama kurtarma faaliyetlerinin sürdürülmesi hedefleniyor.

Asrın felaketinde arama kurtarma faaliyetlerine katıldı

Ressam Kemelbayev, Yunus Emre Enstitüsü’nün Kazakistan’daki ‘Türkiye Türkçesi’ kurslarına katılıyor Ressam Kemelbayev, Yunus Emre Enstitüsü’nün Kazakistan’daki ‘Türkiye Türkçesi’ kurslarına katılıyor

TDAKB mensubu Emil Isakoviç, 6 Şubat 2023’te meydana gelen ve ’asrın felaketi’ olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra Türkiye’ye giderek arama kurtarma faaliyetlerine katıldıklarını hatırlattı. Isakoviç, TDAKB’nin bir aile gibi hareket ettiğini ve her zaman insanların yardımına koşmaya hazır olduklarını ifade etti.

Kaynak: iha