Sivas, bu sabah korku dolu anlara sahne oldu. Çakar Çiftliği'nde yaşanan olayda, yaklaşık on beş sokak köpeği, savunmasız koyunlara saldırarak üçünün ölümüne ve on beşinin yaralanmasına neden oldu.

Sivas’ta sokak köpekleri girdiği ağılda 3 koyunu telef etti, 15’ini de yaraladı.

Sivas’ta geçtiğimiz günlerde sabah saatlerinde başıboş sokak köpekleri, koyun ve keçi yetiştiriciliği yapan Serkan Çakar’a ait ağıla girip koyunlara saldırdı. Sokak köpekleri girdiği ahırda 3 koyunu öldürdü, 15’ini ise yaraladı. Sesler üzerine ağıla giden Çakar, köpekleri kovalayarak uzaklaştırdı. Hayvanlarına baktığında hayatının şokunu yaşayan Çakar, hayvanlarda kuduz hastalığının olup olmadığını öğrenebilmek için tahlil yapılacağını söyledi.

“Genellikle kuyruk ve but kısımlarını ısırmışlar"

Samsun Mavi bayraklı plaj sayısında başı çekiyor Samsun Mavi bayraklı plaj sayısında başı çekiyor

Başıboş sokak köpeklerinin koyunları genellikle kuyruk ve but kısmından ısırdıklarını ifade eden Çakar, “8 senedir keçi ve koyun yetiştiriciliği yapıyorum. Biz köpek seslerine uyandık. Köpekler bahçeden içeri girmişler. Yaklaşık 15 tane köpek koyunlarıma saldırmış. Biz gelince köpekleri kovaladık ve hemen hayvanlarımıza baktık. Yaraları tedavi edilebilecek olanları hemen tedavi ettirdik. Kurtarabildiğimizi kurtardık kurtaramadıklarımızı kestik. Şu anda Tarım İl Müdürlüğü ile iletişime geçtim. Hayvanlarda kuduz var mı yok mu bunu öğrenebilmek için tahlil yapacaklar. Ahırımda yaklaşık 80 tane hayvanım var. Yaklaşık 20 tanesini ayırmıştık. Bu 20 koyunda saldırıya uğradı. Genellikle kuyruk ve but kısımlarını ısırmışlar. Sokak köpekleriyle alakalı gerekli önlemler alınmalı. Hayvanlardan ziyade insanlara da saldırabilir. Tedbirler alınmalı” dedi.

Bu trajik olay, sokak köpekleri sorununun yalnızca insanlar için değil, hayvanlar için de ciddi tehditler oluşturduğunu gözler önüne seriyor. Yerel yetkililerin ve toplumun, bu tür saldırıları önlemek için daha etkin önlemler alması şart. Sivas'ta yaşanan bu acı verici olay, hayvan hakları ve şehir içi hayvan yönetimi konularında ciddi düşünce ve eylemleri tetiklemeli.

Kaynak: iha