ULAK Haberleşme AŞ tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk ve tek milli ağ çözümü uMAYA SD-WAN, NATO’nun en büyük dijital birlikte çalışabilirlik tatbikatı olan CWIX 2024’ü başarıyla geçti.

Erciyes Üniversitesi'nden Dünyada Bir İlk: Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Aşısı FAZ-2 Aşamasında Erciyes Üniversitesi'nden Dünyada Bir İlk: Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Aşısı FAZ-2 Aşamasında

CWIX 2024, Polonya’nın Bydgoszcz kentindeki NATO Müşterek Kuvvet Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi. 44 ülkeden 2 bin 600’den fazla katılımcının yer aldığı etkinlik, CWIX’in 25. yıl dönümünde şimdiye kadar düzenlenen en büyük tatbikat oldu. Tatbikatta 490’dan fazla mevcut ve deneysel teknoloji test edildi. Tatbikata Genelkurmay Başkanlığı’nın koordinasyonunda ULAK Haberleşme AŞ, Türkiye’nin ilk ve tek milli ağ çözümü olan uMAYA SD-WAN ile katılım sağladı. Geniş alan ağ altyapılarını daha güvenli, kolay yönetilebilir ve düşük maliyetli hale getirmek amacıyla yazılım tanımlı yaklaşımla geliştirilen uMAYA SD-WAN, CWIX 2024’te askeri bir ortamda kullanılarak, gerçek bir NATO ağında test edilme imkânına sahip oldu.

Tatbikat sürecinde ULAK Haberleşme AŞ, SD-WAN ürünüyle gerçekleştirdiği testleri başarıyla tamamladı. Bu başarı, Türkiye’nin milli ağ çözümlerinin uluslararası alanda rekabet edebilirliğini ve etkinliğini bir kez daha ortaya koydu.

SD-WAN V3.0 geliştirme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor

Türkiye’de birçok kurumda bini aşkın noktada aktif hizmet veren ULAK Haberleşme AŞ’nin yerli ve milli ürünü SD-WAN’de V3.0 sürüm geliştirme ve test çalışmaları devam ediyor. 2024 4. çeyrek itibarı ile bu versiyonun sahaya çıkarılması planlanırken, aynı zamanda SD-WAN yazılımının maliyeti etkin kullanmak amacıyla üzerinde çalışacağı ARM tabanlı prototipin üretimi ve test çalışmaları da tamamlandı.

Kaynak: iha