Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, bitki koruma ürünlerinin en yoğun satıldığı bu aylarda, zirai ilaç denetimlerinin aralıksız sürdürüleceğini ve bitki koruma ürünlerinin toptan ve perakende satışı ile ilgili yönetmeliğe aykırı davranan 23 işletmeye 1 milyon 522 bin 588 TL ceza kesildiğini söyledi.

Aksaray’da mısır tarlasında küçük çaplı obruk oluştu Aksaray’da mısır tarlasında küçük çaplı obruk oluştu

Bitki koruma ürünlerinin kullanımı ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Müdürü İbrahim Sağlam çiftçilere konu ile ilgili uyarılarda bulundu. Müdür Sağlam, "İlimizde son kullanma tarihi geçmiş veya sahte tarımsal ilaç satışında taviz vermeyeceğiz. Çiftçilerimizin aldıkları ilaçların son kullanma tarihlerine, ambalajlarına dikkat etmeleri gerekiyor. Kullandıkları ilaçta yaşanabilmesi muhtemel problemler açısından bayiilerde, aldıkları tarımsal ilaçlarla birlikte, TC kimlik numaralarını kaydettirmeleri gerekiyor. Bitki koruma ürünlerinin toptan ve perakende satışını yapan işletmelerin ilimizde yapılan aralıksız denetimlerinde, bitki koruma ürünlerinin toptan ve perakende satışı ile ilgili yönetmeliğe aykırı davranan işletmeler önce uyarılmıştır. Ancak, yükümlülüklerini yine de yerine getirmeyen ve yönetmeliğe uygun olmayan ürün satışı yapan 23 işletmeye 1 milyon 522 bin 588 TL cezai işlem uygulanmıştır. İlimizde piyasaya sürülmesi muhtemel 754 adet ilaç kamuya geçirilmiş olup ayrıca 10 bin 120 kg uygunsuz ilaç imha edilmek üzere imha şirketine teslim edilmiştir” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, üretici ve tüketicilerin sahte tarımsal ilaç konusunda hassas ve dikkatli olması gerektiğini bu konuda yaptıkları tüm şikayetlerin önemle değerlendirildiğini belirtti.

Kaynak: iha