Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini %50 seviyesinde sabit tutma kararı aldı. Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan liderliğinde alınan bu karar, enflasyon risklerinin devam ettiği ve ekonomik belirsizliklerin sürdüğü bir dönemde geldi.

Merkez Bankası, politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek yüzde 50 seviyesinde sabit tuttu.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan başkanlığında toplandı. Kurul, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 50 seviyesinde sabit tutulmasına karar verdi.

Faiz oranlarına ilişkin duyuruda, aylık enflasyonun ana eğilimindeki zayıflama mayıs ayında geçici bir kesintiye uğradığına dikkati çekilerek, "Yakın döneme ilişkin göstergeler yurt içi talebin, halen enflasyonist düzeyde olmakla birlikte, yavaşladığını teyit etmektedir. Hizmet enflasyonundaki yüksek seyir ve katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyonist baskıları canlı tutmaktadır. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu yakından takip etmektedir" denildi.

Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkileri yakından izlendiğine vurgu yapılan açıklamada, "Kurul, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de göz önünde bulundurarak politika faizinin sabit tutulmasına karar vermekle birlikte, enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu yinelemiştir. Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşu sürdürülecektir. Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır. Para politikasındaki kararlı duruş; yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtası ile aylık enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve dezenflasyon yılın ikinci yarısında tesis edilecektir" ifadeleri yer aldı.

Bu kez pazarcılar eylem yaptı, belediye ve zincir marketleri suçladılar Bu kez pazarcılar eylem yaptı, belediye ve zincir marketleri suçladılar

Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleyeceği belirtilirken, "Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacaktır. Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede alacaktır" denildi.

Merkez Bankası, politika faizini %50 seviyesinde sabit tutma kararı aldı ve bu kararla enflasyonla mücadelesini sürdüreceğini belirtti. Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan liderliğinde alınan bu karar, ekonomik istikrar ve fiyat istikrarı hedeflerine ulaşmak için önemli bir adım olarak görülüyor. Enflasyon beklentileri ve ekonomik göstergeler yakından takip edilerek, gerektiğinde ek önlemler alınacağı ifade edildi.

Kaynak: igf