700 yıla tanıklık etmiş Köşk Medrese’nin restorasyon çalışmalarını tamamlayan Kayseri Melikgazi Belediyesi, peyzaj çalışmalarına başladı.Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Köşk Medrese çok yakında etkinliklerin, sosyal, kültürel programların yapılacağı yeni bir mekân olacak. Ecdada duyulan saygı gereği tarihi yapıları gün yüzüne çıkardıklarını ve yeniden işlevlendirdiklerini söyleyen Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu, “700 yılı geçkin bir yaşa sahip olan Köşk Medrese’mizin restorasyonunu tamamladık, peyzaj çalışmalarına başladık. İçinde bulunan türbede Alâeddin Eretna’nın eşi Suli Paşa Hatun, oğlu ve torunu yatıyor. Burası gerçekten önemli bir nokta. Kendisini rahmetle anmamız gerekiyor. Alâeddin Eretna, Eretnalılar Beyliğinin hükümdarı. Kayseri’yi Moğollardan temizleyen komutan. Burayı Vakıflar Bölge Müdürlüğü’müzden kiraladık ve restorasyonunu bitirdik.

Şimdi yeni aldığımız peyzaj bitkileri ile medresemizi yeşillendirilerek gözlere hitap eder hale getireceğiz. Burası bitince Kayseri’ye etkinliklerin, sosyal, kültürel programların yapılacağı yeni bir mekan kazandırmış oluyoruz. Geçmişimizi rahmetle yad ediyoruz. Mekânları cennet olsun. Bu toprakların kapılarını Türklere açan, burada yaşamasını sağlayan tüm geçmişlerimizi, atalarımızı rahmetle anıyoruz. Mekânları cennet olsun. Biz de onların eserlerine sahip çıkarak, restore edip yeniden hayata kazandırıyoruz. Ramazan Ayı içerisinde burada birçok etkinliği yapmaya başlayacağız. Hayırlı olsun.” dedi.

Çayırova Çocuk Kulüpleri’nde karne heyecanı Çayırova Çocuk Kulüpleri’nde karne heyecanı

Kaynak: igf