Hitit İmparatorluğu'nun başkenti Hattuşa, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un ziyaretiyle yeniden gündeme geldi. Boğazkale ilçesinde bulunan bu antik kenti inceleyen Bakan Ersoy, yapılan arkeolojik kazılar ve Hattuşa'nın tarihi hakkında detaylı bilgiler aldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çorum’da bulunan Hitit İmparatorluğunun başkenti Hattuşa’yı ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Çorum’a gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Boğazkale ilçesini ziyaret etti. İlk olarak Hattuşa Kazıevi’ni ziyaret eden Bakan Ersoy, Hattuşa’da arkeolojik kazıları yürüten ekibin başkanı Alman Arkeoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Andreas Schachner’den bilgi aldı. Daha sonra Boğazkale Müzesi’ni gezen Ersoy, Hattuşa Antik Kenti içerisinde yer alan Büyük Tapınak, Aslanlı Kapı ve Yazılıkaya’yı inceledi.

İbikçam Göleti sizi bekliyor İbikçam Göleti sizi bekliyor

Bakan Ersoy’a ziyaretlerinde Çorum Valisi Zülkif Dağlı, Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Kültür ve Turizm İl Müdürü Sümeyra Bektaş ve protokol üyeleri eşlik etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un Hattuşa ziyareti, hem tarih severler için hem de bölge turizmi için büyük bir önem taşıyor. Hattuşa'nın zengin tarihi mirası ve eşsiz kalıntıları, Bakan Ersoy'un incelemeleriyle yeniden gündeme geldi. Bu ziyaret, Hattuşa'nın kültürel ve tarihi değerlerinin korunması ve tanıtılması adına önemli bir adım olarak öne çıkıyor.

Kaynak: iha