Çorum Valiliği, Çorum Belediyesi ve Şehit Aileleri Derneğinin işbirliği ile yürütülen “Gençler, Şehit Emanetleriyle Buluşuyor” projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında lise öğrencileri 15 Temmuz Şehitler Müzesi’nde şehit aileleriyle bir araya geldi.

Müzeyi gezen öğrenciler, Güneydoğu’da, 15 Temmuz’da ve görevi başında şehit düşen Çorumlu şehitlerin hayat hikâyelerini dinleme fırsatı buldu.

Tarihi Çorum Meydanı’nda çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor Tarihi Çorum Meydanı’nda çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor

15 Temmuz Şehitler Müzesi'nde gerçekleşen ziyaret sırasında öğrenciler, şehit emanetleri sergisini inceledi ve 15 Temmuz'da hayatlarını kaybeden şehitlerin anısına yapılmış olan bal mumu heykellerini görme imkânı buldu.

BAŞKAN AŞGIN’DAN GENÇLERE MESAJ

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, gençleri şehit aileleriyle ve gazilerle bir araya getiren bu projenin çok önemli bir proje olduğunu söyledi. Gençlere mesaj veren Başkan Aşgın, “Şehitlik onur ve şereftir. Canları pahasına bu vatanı savundular ve mertebelerin en yükseği olan şehitlik mertebesine ulaştılar, hepsine minnettarız. Bu vatan için aynı duyarlılığın devam etmesi önemlidir. Bu vatan, şehitlerimizin kanlarıyla vatan oldu. Onlara layık olarak şehitlerimize karşı borcumuzu ödemeliyiz. Bilimle, teknolojiyle ülkemizin gücüne güç katarak şehitlerimize karşı vefa borcumuzu ödeyebiliriz” dedi. 

“PROJEDE ÇOK İYİ ETKİLETİŞİMLER ALDIK”

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Çorum Şube Başkanı Galip Deniz de, gençlerin milli hassasiyetlerini artırmak için hazırlanan bu projede çok iyi etkiletişimler aldıklarını söyledi.

Gençler Şehit Emanetleriyle Buluşuyor projesiyle ilgili bilgi veren Deniz,  “Projenin ilk aşamasında okulları ziyaret ederek gençlerle sohbetler gerçekleştirdik. 28 okulda bini aşın öğrenciye ulaştık. İkinci aşamada ise 15 Temmuz Şehitler Müzesi’nde gençlerle bir araya geliyoruz. 10 Ekim’e kadar müze ziyaretleri devam edecek. Amacımız şehitlerimizi gençlerimizle yaşamak ve yaşatmak” diye konuştu.