Espark AVM’de kurulan Tatil Atölyesi’nde çocuklar hem eğlenip hem de öğrenirken, ebeveynler ise Uzman Klinik Psikolog Şule Ulutürk’ten çocuk psikolojisine dair çeşitli bilgiler ediniyor.

Eskişehir’de bulunan Espark AVM’de kurulan Tatil Atölyesi’nde çocukların günde üç farklı şekilde yapılan etkinlikler ile el becerileri artarken, ebeveynler de Uzman Klinik Psikolog Şule Ulutürk’ten çocuk psikolojisine dair çeşitli bilgiler edindi. Çocukların beslenmesi, ebeveyn tutumları, ebeveynlerin sorunlarla baş etme yöntemleri, teknoloji kullanımı gibi çeşitli konularda bilgileri Psikolog Şule Ulutürk’ten alan veliler etkinliğin verimli olduğuna değindi. 15 Haziran’da başlayan Tatil Atölyesi, 23 Haziran’a kadar çocukları ağırlayacak.

“Her gün 90 çocuğu misafir ediyoruz”

Tatil Atölyesi’nin yetkilisi Berya Sözeri Abbas, “Bu çocuklar için yapılan bir sanat atölyesi. Günde üç farklı atölye gerçekleştiriyoruz. Her atölyede farklı bir deneyim sağlıyor çocuklar. Hem de el becerilerini geliştiriyorlar. Hayal güçlerini destekleyen bir çalışma. Maske tasarım atölyesi var. Tamamen onların istediği şekilde bir maske tasarlıyorlar. Uçak yapıyoruz uçurtma şeklinde bir şey, bunun dışında bir de gökkuşağı atölyesi var. Bunda da renkleri tanıyoruz, renklerle ilgili bir çalışma. Bu atölye 15 Haziran’da başladı 23’üne kadar devam edecek. Her gün 90 çocuğu misafir ediyoruz. Toplamda 180 çocuğu ağırlamış bulunacağız. Evet çocuklar çok memnun. Çünkü kendi yaptığı çalışmaları isterlerse eve götürebiliyorlar hem de oynamaları için bir fırsat sunmuş oluyoruz onlara. Kendi çalışmalarını severek oynuyorlar” dedi.

Gölde kaybolan 2 balıkçının cansız bedeni bulundu Gölde kaybolan 2 balıkçının cansız bedeni bulundu

“Ebeveynleriyle birlikte çocuk psikolojisine dair çeşitli konularda buluşmalar gerçekleştiriyoruz”

Ebeveynlere çeşitli konularda bilgi veren Uzman Klinik Psikolog Şule Ulutürk ise etkinlik hakkında şöyle konuştu:

“Burada çocuklar atölyelerde keyifli vakit geçirirken bizler de ebeveynleriyle birlikte çocuk psikolojisine dair çeşitli konularda buluşmalar gerçekleştiriyoruz. Çocukların beslenmesi, ebeveyn tutumları ebeveynlerin baş etme yöntemleri, teknoloji kullanımı gibi çeşitli konularda ebeveynlere çocuklarıyla ilgili bilgiler vermeye çalışıyoruz. O günün konusuna göre değişiyor aslında. Bugünün konusu mesela çocuklarda beslenmeydi, daha çok okulda rahat bir şekilde yemek yiyebildikleri halde evde ebeveynlerine direnç gösteren çocukların olduğuna dair sorular geldi. Biz de onlara yönelik sağlıklı, verimli bilgiler vermeye çalışıyoruz. Mesela böyle bir sorun olduğunda çocukların aslında neden evde direnç gösterdiğini, orada ebeveyn tutumlarıyla ilgili neler olabileceğini, okulda neyin farklı olduğunu, tabii okulda akran deneyimi de olduğu için daha rahat bir şekilde de yemek yemeleri kolaylaşabiliyor. Evde biraz daha ebeveynlerin tutumlarıyla ya da duygu yansıtma da bu durum zorlaşabiliyor. Oraları biraz aydınlatmaya çalıştık birlikte. Bu tatil döneminde 9 gün boyunca buradayız, genelde sandalyelerimiz doluyor. Çocuklar keyifli vakit geçiriyor, ebeveynler de burada bilgilendirme seminerlerini çok istekli bir şekilde katılıp paylaşımlarda bulunuyorlar. O yüzden bu süreçten mutluyuz.”

Kaynak: iha