Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) işbirliğiyle başlatılan DENEYAP Teknoloji Atölyelerinde eğitim almak isteyen öğrenciler uygulama sınavında ter döktü.

Yeni eğitim döneminde 100 ortaokul, 60 lise öğrencisi seçecek olan Niğde DENEYAP Atölyesi, 3 aşamalı sınavda başarılı olan 160 öğrenciyi belirledi. Yüzde 70 etkili E-Sınav Aşaması, yüzde 15 etkili Çevrimiçi Eğitim ve Görev Tamamlama Aşaması ve yüzde 15 etkili Uygulama Sınavı Aşamasında başarılı olan 160 öğrenci Niğde DENEYAP Atölyesi’nde eğitim almaya hak kazandı. Merkez Kapalı Spor Salonu’nda yapılan seçmelerde 335 öğrenci, “Uzay Keşif Aracının Dünya’ya Dönüşü” olarak belirlenen tema üzerine belirlenen süre içinde projelerini oluşturdu. Uygulama sınavında 90 dakikalık sürede “Uzay Keşif Aracının Dünya’ya Dönüşü” projesi kapsamında bir Uzay Keşif Kapsülü tasarlayan öğrencilerden uzay kapsülünün astronotlarını su yüzeyine güvenle indirmesi beklendi.

Jandarmadan kaçak sigara operasyonu Jandarmadan kaçak sigara operasyonu

Belirlenen süre sonunda jüri üyelerinin istenen kriterlere uygunluğunu değerlendirdiği proje sahipleri Niğde DENEYAP Teknoloji Atölyelerinin yeni öğrencileri olmaya hak kazandı.

Kaynak: iha