Çorum Emek ve Demokrasi Platformu tarafından organize edilen anma etkinliği Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı bahçesinde gerçekleştirildi.

Etkinliğe CHP İl Başkanı Av. Dinçer Solmaz, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP Merkez İlçe Başkanı Av. Utku Ulaş Taşar, KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen Şube Başkanı Kenan Sırma, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Nurettin Aksoy, Çorum Alevi Kültür Merkezi Derneği Başkanı Yıldız Şahin, CHP İl Genel Meclisi Üyeler Veli Uysal, Ömer Boyraz, Dursun Uzunca, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Özlem Güngör, CHP Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Serap Meriç, CHP önceki dönem İl Başkanı Cengiz Atlas, Avukat Sadık Eral, CHP önceki dönem Merkez İlçe Başkanı Ulaş Tokgöz, CHP İl ve Merkez İlçe Yöneticileri, bazı siyasiler, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Sunuculuğunu Uğur Çınar'ın yaptığı anma etkinliği; Alevi Kültür Merkezi Başkanı Yıldız Şahin'in konuşması ile başladı.

Katliamda yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşunun ardından da Hacı Bektaşi Veli Kültür Vakfı Şube Başkanı Nurettin Aksoy ve anma etkinliğini organize eden Çorum Emek ve Demokrasi Platformu Sözcüsü Av. Ahmet Özdel söz alarak, Çorum Katliamının üzerinden 44 yıl geçtiğini belirterek, Kadeş Barış Meydanı’na bir barış anıtı dikilmesi talebinde ısrarcı olduklarını dile getirdiler.

“ÇORUM KATLİAMI İNSANLIĞA KARŞI İŞLENEN BİR SUÇTUR”

Çorum Emek ve Demokrasi Platformu olarak iki temel taleplerinin bulunduğunu kaydeden Özdel, “Bu iki temel talebimizi yerine gelene kadar her yıl etkinliklerimize tekrar edeceğiz. Bu taleplerden birincisi, Çorum Katliamı insanlığa karşı suçtur ve zaman aşımı işlemez o nedenle tüm devlet arşivleri açılmalı ve gerçek sorumlular yargılanmalıdır.

Yargılamanın tekrar yapılmasını istemede ki temel amaç bu ve buna benzer soruların cevaplanması gerektiğidir. Tüm bu hususlar açıklığa kavuşturmadan, adalet yerini bulmaz ve kamu vicdanı tatmin olmaz.

Biz insanların aklında ve civanında olanın hukuki metinlerle tespitini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Dede Şahin Polat’ın “çerağ uyarma”sı ile devam eden programda Emine Özten yönetimindeki semah ekibi gösteri sundu.

AK Parti Milletvekili Oğuzhan Kaya’dan Basın Bayramı Mesajı: "Basın, Demokrasinin Vazgeçilmez Unsurudur" AK Parti Milletvekili Oğuzhan Kaya’dan Basın Bayramı Mesajı: "Basın, Demokrasinin Vazgeçilmez Unsurudur"

Anma etkinliği daha sonra “serbest kürsü” ile devam etti.

Çok sayıda ismin söz aldığı bu bölümde ilk olarak söz alan Avukat Sadık Eral, 44 yıl önce yaşanan olaylara dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Önceki yıllarda olduğu gibi anma etkinliklerinde Çorumlu canları yalnız bırakmayan CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da geçmişten günümüze uzanan katliamlara değinerek, Maraş'ta Sivas'ta, Çorum'da yaşanan katliamlarda yaşamını yitirenleri andı.

SANATÇI ZEYNEP KARABABA'DAN DİNLETİ

Anma etkinliği Alevi-Bektaşi müziğinin öncülerinden Feyzullah Çınar'ın yakını olan Zeynep Karababa'nın katıldığı dinleti ile son buldu.

Sanatçı Zeynep Karababa, seslendirdiği deyiş ve türkülerle Sivas Madımak ve Çorum Katliamında yaşamını yitirenleri andı.

Kaynak: Yayla Haber