Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Güney Kore’ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çorum Belediyesi, Gimhae Belediyesi ve Güney Kore Gimhae Ulusal Müzesi arasında önemli bir işbirliği protokolü imzalandığını duyurdu. Bu protokol kapsamında, "Hattuşa Günleri" projesi ile 7 Ekim’de Güney Kore’de Hitit eserlerinden oluşan bir sergi açılacak. Sergi hazırlıkları için Güney Kore’den gelen uzman heyet, Çorum’daki ören yerleri ve kazı alanlarında incelemelerde bulunacak.

Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın ve beraberindeki heyetin geçtiğimiz aylarda Güney Kore’ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çorum Belediyesi, Gimhae Belediyesi ve Güney Kore Gimhae Ulusal Müzesi arasında protokol imzalanmıştı. "Hattuşa Günleri" projesi kapsamında 7 Ekim’de Güney Kore’de Hitit eserlerinden oluşan sergi açılacak.

Sergi için hazırlıklara başlayan Güney Kore Gimhae Ulusal Müzesi ve Gimhae Belediyesi’nden uzman heyet Çorum’a geldi. Heyet, 2 Temmuz’a kadar Çorum’da ören yerleri ve kazı alanlarını gezerek saha çalışması yapacak.

Kardeş şehir Gimhae ile Çorum arasında önemli bir protokole imza attıklarını belirten Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, “Şehrimizin tanıtımı bizim için önemli. Bu anlamda Güney Kore ile hayata geçireceğimiz işbirliği protokolü şehrimize önemli katkılar sağlayacaktır.” dedi.

“Lozan Antlaşması tapu senedimizdir” “Lozan Antlaşması tapu senedimizdir”

Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ın öncülüğünde imzalanan protokol ile hayata geçirilen "Hattuşa Günleri" projesi, Çorum’un tarihi ve kültürel zenginliklerinin uluslararası arenada tanıtılmasına büyük katkı sağlayacak. Güney Kore’de açılacak olan Hitit eserleri sergisi, iki şehir arasındaki kültürel işbirliğini güçlendirirken, Çorum’un tanıtımına da önemli bir ivme kazandıracak. Başkan Aşgın, bu işbirliği protokolünün şehre sağlayacağı katkılardan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, tüm katılımcılara teşekkür etti.

Kaynak: Yayla Haber