1980 yılında meydana gelen Çorum olaylarının 44. yıldönümü nedeniyle Kadeş Barış Meydanı’nda kitlesel basın açıklaması yapıldı.

Program, katliamda ölenlerin anısına yapılan saygı yürüyüşü ile başladı.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı bahçesinden başlayan yürüyüş, Bahabey Caddesi üzerinde devam edip, Kadeş Barış Meydanı’nda tamamlandı.

Adalet, barış, özgürlük, hak, hukuk, demokrasi taleplerini içeren pankart ve dövizlerin taşındığı yürüyüşün ardından basın açıklamaları yapıldı.

Çorum Emek ve Demokrasi Platformu ile Alevi-Bektaşi kuruluşları tarafından düzenlenen anma etkinliği sırasında Emniyet Müdürlüğü görevlileri geniş çaplı güvenlik önlemi aldı.

Katliamlarda hayatını kaybeden canların anısına yapılan saygı duruşunun ardından Dede Şahin Polat ile Çorum olaylarında hayatını kaybeden Veli Solmaz’ın kızı Naime Solmaz tarafından “çerağ uyarma” programı gerçekleştirildi. Zakir İsmail Güçlü’nün deyişleri ile anlam kazanan etkinliğin sunumunu ise Uğur Çınar yaptı.

Anma programında ayrıca Emine Özten yönetimindeki Hacı Bektaş Vakfı Semah Ekibi de semah döndü.

Alevi-Bektaşi kuruluşları adına basın açıklamasını Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez yaparken, Çorum Emek ve Demokrasi Platformu adına ise Av. Ahmet Özdel katılımcılara seslendi.

Geçmez ve Özdel, Çorum olaylarının her yönüyle aydınlatılmasını, dosyaların yeniden açılmasını, bu acıların bir daha yaşanmaması için barış, kardeşlik ve dostluk tohumlarının ekilmesini, sorumluların cezalandırılmasını, Kadeş Barış Meydanı’na barış anıtı yaptırılmasını talep etti.

Programa; CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız, CHP Merkez İlçe Başkanı Av. Utku Ulaş Taşar, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Onursal Başkanı Turgut Öker, CHP İl Genel Meclis Üyesi Veli Uysal, CHP Belediye Meclis Üyeleri, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Uğur, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Hessen Bölge Başkanı İhsan Dilber, Frankfurt Alevi Kültür Merkezi yöneticisi Şahin Karasu, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Denetim Kurulu Üyeleri Özlem Mirvari, Nurşen Yılmaz, Seydi Koparan, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Kuzey Almanya Bölge Başkanı Erdoğan Biçici, İnanç Kurulu Üyesi Ali Rıza Yıldız, Avrupa Çorumlular Derneği Başkanı Selahattin Toprakçı, sanatçı Zeynep Karababa, Danimarka Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Sekreteri Aslan Erkan, bazı siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, platform bileşenleri ile vatandaşlar katıldı.

17 Yaşındaki Genç Kalp Krizi Sonucu Hayatını Kaybetti 17 Yaşındaki Genç Kalp Krizi Sonucu Hayatını Kaybetti

Kaynak: Yayla Haber