Çorum’da faaliyetlerini sürdüren ART’ül Sanat Galerisi, tarihi eser kaynaklı motifleri ve Osmanlı Dönemine ait hat yazılarını geleneksel nakış sanatı ile birleştirerek hazırladığı dekorasyon ve aksesuar ürünlerini sanatseverlerle buluşturuyor.

Kadın girişimci olarak mevcut iş kolunu büyütmek ve geliştirmek için atılımda bulunan, Hitit Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliğinde öğretim gören Ceyda Özmen, Aytül Koç’un sanatsal ve teknik tecrübelerini, teknolojik gelişmeler ve mühendislik tecrübeleriyle birleştirerek üretime yeni bir bakış getiriyor.

Sanat galerisinin girişimcisi Aytül Koç, süsleme ve süslenmenin tarih öncesi çağlardan beri insanlığın ihtiyaçlarından olduğuna dikkati çekerek, “Çeşitli yüzeylere çeşitli malzeme ve tekniklerle insanlar bu ihtiyaçlarını sağlarken dönemsel ve bölgesel üslup ve teknikler oluşturmuşlardır” dedi.

Aytül Koç, kaynak edindikleri motifleri M.Ö. 1000’li yıllardan başlayıp Osmanlı Dönemine kadar uzandıklarını ve saraylarda, müzelerde, tarihi yapılarda yer alan motifleri gündelik hayatlarımızda sıkça kullandığımız eşyalara aktararak kültürümüzü devam ettirip gelecek nesillere aktarmayı misyon edindiklerini belirtti.

Koç, “Tarihi motiflerimizin yanı sıra hat sanatına da çalışmalarımızda ağırlıkla yer veriyoruz. Köklü bir geçmişe dayanan bu sanat türü,  özellikle Osmanlı İmparatorluğu döneminde son derece popüler ve gözde bir sanat olarak öne çıkmaktaydı. ART’ül Sanat Galerisi de köklü bir geçmişe sahip olan hat sanatını kumaş ve iplikle buluşturarak, motiflerle zenginleştirip tablolarına uygulamaktadır” ifadesini kullandı.

Sanat galerisinin girişimcisi Aytül Koç konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Ticari faaliyetlerimizden önce Konya’da uzun yıllar resmi kurumlarda da çalışmalarım oldu.  Çeşitli türbelerin puşide (mezar örtüsü) tasarımlarını ve uygulamalarını gerçekleştirdim. Bu hizmetlerimin içinde beni en çok heyecanlandıran çalışmam ise Hz. Mevlana’nın hocası olarak bilinen Şems-i Tebrizi Hazretlerinin Türbe Örtüsü’nün tasarım ve uygulamasında yer almaktı. Kırşehir’de yer alan Aşık paşa türbe puşidesi, Konya’da yer alan Ateşbaz veli türbe puşideleri ve Trabzon Fatih camii minber örtüsü de çalışmalarımız arasındadır.”

Bahçelievler 1. Caddede bulunan ART’ül Sanat Galerisi ziyaretçilerine tarihi dokuyla beraber bir müze havası yaşatıyor.

ÇESİAD'dan görkemli kapanış programı ÇESİAD'dan görkemli kapanış programı

Teknoloji ve sanatın buluştuğu nadide sanat eserlerine ülkemizin ve dünyanın çeşitli yerlerinden talep bulunuyor.

Özellikle devlet erkanı ve iş insanları ve ev-ofislerinde süsleme eşyası arayanlar seçkin ve kalıcı, aynı zamanda da tarihi ve dini değerleri bulunan eserler için ART’ül Sanat Galerisi’ni tercih ediyor.