Başkan Büyükkılıç, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü Kayserililere selamlarını iletti Başkan Büyükkılıç, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü Kayserililere selamlarını iletti

Sofraların Kurban Bayramı nedeniyle zengin ve et ağırlıklı olması nedeniyle insan sağlığının önemine dikkat çeken diyetisyenler, vücuttaki sindirimin hızlanması için sağlıklı beslenme önerisinde bulundu.

Diyetisyen Büşra Nur Ceylan, kurban etinin bir gün dinlendirilerek tüketilmesi gerektiğini belirttiği açıklamasında; "Güne hafif bir kahvaltı ile başlayın. Gün içerisinde et gurupları olmak üzere tatlı, pasta börek gibi ürünlerle insanlar ağır beslenmiş olacak" dedi. Porsiyon kontrolünün Kurban Bayramı’nda önemine dikkat çeken Ceylan, "Porsiyonların yarısı yada çeyreğini tüketerek denge sağlayabiliriz. Özellikle misafirliklerde asitli içecekler yerine ayran ya da şerbet tercih edin. Et tüketiminde protein kaynağı yanına mutlaka karbonhidrat kaynağı ekleyin. Sindirimi dengelerseniz sağlıklı kalırsınız. Eti kesmek ve dinlendirmek çok önemli. Etlerde ölüm sonrası sertlik oluştuğu için ilk gün tüketimini önermiyoruz. Bol yağlı kızartmalardan uzak durun" diye konuştu.

Sağlık açısından olumsuz etkilerden kurtulmak için dengeli beslenme, fiziksel aktivite, şeker ve tatlı kullanımına dikkat edilmesi, su tüketimi gibi aktivitelerin ihmal edilmemesi önerisi diyetisyen listelerinin başında yer alıyor.

Kaynak: iha