Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Sivas'a ilk gelişinin 105. yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.

SİVAS (İGFA) - Hamidiye Millet Bahçesindeki İlk Adım Anıtı önünde düzenlenen törene Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Garnizon ve 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Piyade Albay Cüneyt Mutlu, Belediye Başkanı Adem Uzun, il protokolü, askeri erkan ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Valilik, Tugay Komutanlığı ve Belediye çelenklerinin sunumunun ardından Millî Mücadelenin kahramanları anısına saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Cumhuriyet Anadolu Lisesi tarih öğretmeni Serkan Akıncı, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı.

Şeref defterine yazdıklarını okuyan Vali Yılmaz Şimşek, şunları söyledi:

"Millî mücadelenin “En Emin Şehri” olarak işaret ettiğiniz Sivas’a ilk teşriflerinizin 105. yılını aynı heyecan ve gururla kutlamaktayız.

Yurdun dört bir yanının işgal altında olduğu bir dönemde vatanımızı hürriyete kavuşturma hedefiyle başlattığınız bağımsızlık mücadelesi tüm ülkeye yayılmış, milletimizin kurtuluşunu hazırlayan kararlar ise Sivas’ta alınmıştı. İlimizde zor koşullar altında bir araya gelen vatansever delegeler, şerefli bir geleceğin yani Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini burada atmışlardı.

105 yıl önce coşkuyla karşılandığınız Kongre Şehri, Cumhuriyet Kenti Sivas’ı bizler de daha güzel yarınlara taşımak, ilimizi müreffeh bir seviyeye ulaştırmak için canla başla çalışmaya, birlik ve beraberlik içerisinde gösterdiğiniz hedeflere ulaşmaya gayret gösteriyoruz.

Bu duygularla Türk İstiklal ve Cumhuriyetine sahip çıkmayı aziz bir görev sayıyor, sizi ve Millî mücadelenin eşsiz kahramanlarını rahmetle ve minnetle yâd ediyoruz.

Ruhunuz şâd olsun!" dedi.

Dünya Türk Birliğinden "Kıbrısa Ayşe Tatile çıkalı 50 yıl oldu!" Dünya Türk Birliğinden "Kıbrısa Ayşe Tatile çıkalı 50 yıl oldu!"

Program halkoyunları gösterisi ile sona erdi.

Kaynak: igf