19. Dönem Çorum Milletvekili Arslan Adnan Türkoğlu’nun hayatını anlatan “Efsane Siyasetçi Mimar Arslan Adnan Türkoğlu” adlı kitabın lansmanı yapıldı.

Programda konuşma yapan Arslan Adnan Türkoğlu, “Siyaset zor ve meşakkatli bir iştir. Burada beraber yol arkadaşlığı yaptığımız arkadaşlarımız var. Ben siyaset tapan tüm arkadaşlarıma saygı duyuyorum. 38 yaşında siyasete başladım yaş 73 oldu siyasete noktayı koydum. Bundan sonraki hayatımda da kim memlekete hizmet ediyorsa oyumu ona veririm. Biz yavan ekmek yiyerek siyaset yaptık. Hayatımda hiç kimsenin yüzüne söylemediğim bir şeyi aleyhinde konuşmadım. Siyasetle ilgilenen herkese sesleniyorum. Hepiniz benim başımın tacısınız. Halka gidin, halk unutmuyor. Halktan korkmayın. Çorum’da 746 köyde benim izim var. Merkez sağ görüşlü ama demokrat bir insanım. Benim ülkücüsüne de sosyal demokratına da Cumhuriyet Halk Partisi’ne de kapım açık. HDP hariç, bana ters geliyor. Türk Bayrağına saygı duyan Kürt vatandaşımız da benim başımın tacı. Rahmetli Atatürk ve arkadaşları bu vatanı bize bıraktılar. Bu günlere kolay gelmedik” dedi.

Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı başlıyor Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı başlıyor

“HER MAAŞ ALDIĞIMDA ÇORUMLULARA DUA EDİYORUM”

Arslan Adnan Türkoğlu ayrıca eşine de teşekkür ederek, “ Gece boyunca çalıştık nereden geliyorsun demedi ona çok şey borçluyum” ifadelerine yer verdi.

Siyasetin zorluklarına değinen Arslan Adnan Türkoğlu, “Türk Milleti güvercin gibidir. Çok sıkarsan ölür, az sıkarsan uçar. Ben her görüşe saygı duyuyorum. İnşallah ülkemiz, memleketimiz iyi yerlere gider. Ben demokrasi sayesinde buralara geldim. Her maaş aldığımda Çorumlulara dua ediyorum. Allah şahit onları üzecek bir şey yapmadım. Bilmeden yaptığım bir şey varsa özür diliyorum. İnsan şaşar. İnsanlar bölünmesin, insanlar şucu, bucu diye ayrılmasın. Benim temennim budur. Bizim Türkiye’den başka vatanımız yok” açıklamalarında bulundu.

“ÇORUM’UN HER KESİMİNE HİTAP EDEN BİRİSİ”

AK Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya yaptığı konuşmada, “Çorum siyasetine önemli katkıları olmuş. Biz onu hep pozitif, Çorum için düşünen, Çorum için konuşan Çorum sevdasıyla, hizmet etme aşkıyla çalışan biri olarak tanıdık. Çorum’un her kesimine hitap edebilen birisi. Burada olmaktan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

“ARSLAN ADNAN TÜRKOĞLU, ÇORUM’UN DEĞERLERİNDENDİR”

AK Parti MKYK Üyesi Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, “Arslan Adnan Türkoğlu baba dostudur. Üzerimizde emeği vardır. Fikirlerine her zaman saygı duyduk ve gerçekleştirmeye çalıştık. Çorum’un değerlerinden ve hafızası olan bir abimiz. İnşallah bundan sonra da tecrübelerinden istifade ederiz. Çorum hepimizin. İnşallah bu güzel şehrimizde huzur içinde yaşamayı dilerim” ifadelerine yer verdi.

ADNAN TÜRKOĞLU, BİLEŞTİRİCİ KUCAKLAYICI BİR İNSAN”

Kitabın yazarı hemşehrimiz Burhan Buruk, “Çorumda sevilen ve takdir edilen, düşüncelerini çekinmeden ifade edebilen nadir insanlardan birisi Arslan Adanan Türkoğlu. Daha önceki yazmış olduğum kitaplarda da Adnan Bey gibi topluma mal olmuş, Çorum’un tanıtımında ve Çorum’un sosyal ve toplumsal olarak büyümesine katkı sağlayan kahramanların olduğu kitapla roman hayatına başlamıştım. Çorum’u en iyi tanıtan kim olabilir diye kendime sordum ve o soruların sonucunda da 4 yıla 40 yılı sığdıran adam efsane siyasetçi Arslan Adnan Türkoğlu hakkında bir kitap yazmamızın gerekli olduğunu düşünerek bu yola çıktım. Bu düşüncemi ilettim. Oda destek verdi. Her aradığımda telefonun ucunda bize yardımcı oldu. Siyaset yapılmadan dünyanın hiçbir yerinde ülkelerin refaha erişmesi ve toplumların içerisinde güzel işler yapılarak çıkma şansı yok” dedi.

Buruk, “Herkesin siyaset yapması gerektiğine inanıyorum. Bu kitap 1950’lerden bu güne kadar gelen kendisinin hatıralarını içeriyor. Siyaseti yarım kalan bir insan ben öyle gözlemliyorum. Çorum’un kültürel yapısı itibarıyla bir tutkal olduğu düşüncesindeyim. Birleştirici, kucaklayıcı bir insan. Katmış olduğu eserleri Obruk Barajı’nı biliyorsunuz. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük en maliyetli yatırımıdır. Bu gün Obruk’ta yaşama dair güzel etkinlikler yaşanmaktadır. Adnan Beyin hayali olan suyu Çatak üzerinden Çorum’a aşırma işi inşallah ilerleyen süreçlerde gerçekleşir” açıklamalarında bulundu.

Albayrak Caddesi üzerindeki Beyaz Otel’de gerçekleştirilen programa AK Parti MKYK Üyesi Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, AK Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, Vali Mustafa Çiftçi, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatcı, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Muhammet Fatih Temur, DEVA Partisi İl Başkanı Elvan Can Çabuk, Gelecek Partisi İl Başkanı Rumi Bekiroğlu, Gelecek Partisi Merkez İlçe Başkanı Muhammed Derin, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaranhıncal, Çorum Şoförler ve Nakliyeciler Odası Başkanı Tahsin Şahin, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Uğur Demirer, Uğurludağ Önceki Dönem Belediye Başkanı Mehmet Kiday ve Türkoğlu’nun yakın dostları katıldı.

Haber: Merve Kayış