Çorum’da esnafı, halkı ve sivil toplum kuruluşlarını dinleyen CHP Parti Meclis Üyesi ve Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Zafer Çarşısı esnafı ile bir araya gelerek mevcut durumu değerlendirdi.

CHP Genel Merkezi’nin “Sorunu Biliyoruz, Çözeceğiz” adlı çalışma programı kapsamında Çorum’a gelen CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ve Çorum Milletvekili Tufan Köse, Göngörmüşler Konağı bahçesinde Zafer Çarşısı esnafı ise istişare toplantısı düzenleyerek sorunları masaya yatırdı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız, akaryakıt, elektrik, doğalgaz, tarımsal girdiler ve hayatın her alanında yaşanan aşırı zamlardan dolayı maliyetlerin en az 3 kat arttığını, alım gücünün düştüğünü, ülkemizde derin bir kriz yaşandığını belirterek, sorunları yerinde tespit ettiklerini, CHP iktidarında hayata geçirecekleri projelerle ülkemizi aydınlık geleceğe kavuşturacaklarını söyledi.
Milletvekili Tufan Köse ise TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarının inandırıcı olmadığını, TÜİK yetkilileri istifa ettikten sonra rakamların açıklanmasının manidar olduğunu belirterek, savaş yaşanan ülkelerde bile böyle bir enflasyon görülmediğini kaydetti. 6 Kasım’da seçim olabileceğine işaret eden Köse, “geliyor gelmekte olan” diye konuştu.

Tuncay Yılmaz: Herkes görmezden geliyor, İntiharlar Çorum'un en büyük sorunu Tuncay Yılmaz: Herkes görmezden geliyor, İntiharlar Çorum'un en büyük sorunu

Milletvekili Ali Mahir Başarır da, emeklinin, çiftçinin, işçinin, esnafın büyük bir geçim sıkıntısı içerisine düştüğünü dile getirerek, “geçen yıl 449 liraya doldurduğumuz bir araç deposunu, bu sene 1449 liraya dolduruyoruz. Her şeyin maliyeti 3-4 kat artmış durumda. 128 milyar dolar buhar oldu uçtu, nereye nasıl gittiğini açıklayan yok. Bu rakam Türkiye’nin bir yıllık bütçesine denk” diye konuştu.
Her şeye her gün yeni zamların geldiğine dikkati çeken Başarır, “marketlerde en çok yapılan çalışma etiket değiştirmek” dedi. 
Başarır, “Toplumun yüzde 85’lik kesimi büyük bir geçim sıkıntısı yaşıyor. Bunu siyaset yapmak için söylemiyoruz. Hepimiz bu sorunların içerisindeyiz. Durum oldukça vahim. Asgari ücret 8-9 hatta 10 bin lira olsa ne olacak? Olan yine vatandaşa olacak. Bu çarpık düzenin değişmesi, üretime, istihdama, yatırıma, tarıma, hayvancılığa önem verilmesi gerekiyor” ifadesini kullandı.
Başarır, kur korumalı sisteme geçiş nedeniyle devlet bütçesinin büyük bir zarara uğrayacağını sözlerine ekleyerek, yanlış yatırımlar, zengini koruyucu düzen, her gün gelen zamlar nedeniyle enflasyonu dizginlemeye çalışan hükümetin, her gün yeni para bastığını, bankamatikten her para çekişlerinde seri numaraları birbirinin devamı olan paralarla karşılaştıklarını, bu durumun ekonomiyi daha da kötü hale getireceğini anlattı. Başarır, kamuda 115 bin aracın fazla olduğuna işaret ederek, “iktidara geldiğimizde tasarrufu kamu araçlarından, kamu binalarından başlatacağız. Halkı zenginleştireceğiz, milleti zenginleştireceğiz” diye konuştu.
Konuşmaların ardından esnafın sorun ve talepleri ele alındı.
Milletvekili Başarır, görüşme sırasında Güngörmüşler Konağı’nda çalışan vatandaşlarla sohbet ederek, insanların emekli oldukları halde bile çalışmak zorunda kaldıklarına işaret etti.
Buluşmaya ayrıca; CHP Merkez İlçe Başkanı Ulaş Tokgöz, İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri ile parti yöneticileri de katıldı.