Osmancık Tevfik İleri Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde Tevfik İleri'yi anma ve anlama etkinliği çerçevesinde panel düzenlendi.

Panelin başkanlığını okulun Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Kazım Sekili yaparken, konuşmacı olarak panele 10'uncu sınıf öğrencisi Meryem Erdoğan, 11'inci sınıf öğrencisi Esma Erul ve 11'inci sınıf öğrencisi Zehra Odabaşı konuşmacı olarak katıldılar.

Çorumlu yazarın kitabı 'Yıldız Zamanı' çıktı  Çorumlu yazarın kitabı 'Yıldız Zamanı' çıktı 

Meryem Erdoğan, Tevfik İleri’nin hayatı, memlekete hizmet dolu yılları hakkında bilgiler verdi. Meryem Erdoğan, "Ölüm belki de kurtuluştur. Memleketin huzuru benim ölümüme ve hapishanelerde çürümeme bağlıysa kararınızı böyle verin. Memleketimin hayrı için buna da razıyım’ sözleriyle Tevfik İleri’nin mücadele ve zorlukla dolu hayatını anlattı.

Esma Erul, İmam Hatiplerin tarihçesi, anı ve anekdotlarla İmam Hatiplerin kuruluşu hakkında bilgiler verdi.

Tevfik İleri’nin Celalettin Ökten ve Nurettin Topçu ile mücadelesini aktarırken Nurettin Topçu’nun: ‘Bir tatil günü imam hatip okuluna gittiğimde Celal Hoca’yı, tuvalet temizlerken gördüm:

-Hocam sen koskocaman müdürsün, talebelere yaptır bu işi, gençler yapsın, dedim.

Hoca: Hayır.Gençler yaptıkları işlerle şahsiyetleri arasında irtibat kurarlar. Yarın, ‘Tuvalet temizleyerek okudum.’ diyerek, komplekse düşerler. Onların gürbüz bir fidan gibi yetişmeleri, bizim mesuliyetimizin icabıdır. Çare yok, bu işi yapacak eleman temin edinceye kadar biz yapacağız, der’ anısına değinerek Celalettin Ökten’in öğrencilere ne kadar değer verdiğini anlattı.

Zehra Odabaşı darbeler hakkında bilgi vererek Tevfik İleri’nin darbeden etkilenmesini ve hayat mücadelesi hakkında bilgiler verdi. ‘Tevfik İleri, bütün hayatı boyunca ve özellikle darbe ile zulmen hapishanede hasta halinden dahi hiç şikâyetçi olmadı; sadece davasını düşündü, iftira ve isnatlardan sakındı; gerisini Allah’a havale etti’ diyerek sözlerini bitirdi.