Sungurlu’nun önde gelen firmalarından Sun-Ka, Sungurlu OSB’ye 45 bin 500 metrekarelik alana gri karton üretimi yapacak Türkiye’nin ikinci büyük tesisini kuruyor. Tesisin hafriyat işlerini ise Çorum firması olan Dırcan Harfiyat Firması yapacak.

Sungurlu OSB’de düzenlenen temel atma törenine Çorum Vali Yardımcısı Tamer Orhan, Ak Parti Çorum Milletvekilleri Yusuf Ahlatcı, Milli Savunma eski Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, Sungurlu Kaymakamı Fatih Görmüş, Belediye Başkan vekili Bahri Sezen, siyasi parti temsilcileri, oda başkanları, muhtarlar,  işadamları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“2 MİLYON 500 BİN AĞAÇ KESİLMEKTEN KURTULACAK”

Yapay zeka ile yönetilen geleceğe değer katacak bir tesis planladıklarını söyleyen SUN-KA A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Öztekin, “Yatırım maliyetimiz 40 milyon Euro, üretim kapasitesi ise 144 bin ton. 25 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 45 bin 500 metrekare alana sahip. 36 ay gibi bir sürede tamamlamayı planlıyoruz” dedi.

Fabrikamız bittikten sonra imalata girdiği zaman 2 milyon 500 bin ağacı kesilmekten kurtaracağız diyen Öztekin, “Fabrikamızda mevcut iş gücümüze ilaveten 125 kişi istihdam edeceğiz. Sungurlu ekonomisine yıllık 12 bin 500 tır lojistik hareketi getireceğiz. Ülke ekonomisine ise yıllık 100 milyon Euro katkı sağlayacağız” diye konuştu.

Bu cironun %50’sinden fazlasını 50’ye yakın ülkeye yapacağımız ihracat ile elde edeceğiz diyen Öztekin, “Bu yatırım ile yüksek kalitede yurt dışı rekabetinde bize güç katacak otomosyon kullanacağız. Tüm tesisi yapay zeka ile kontrol altında tutacağız. Yapacağımız yatırım GES ve kor jenerasyon ile kendi enerjimizi kendimiz sağlayacağız” ifadelerini kullandı.