Çorum’un merkeze bağlı Yukarı Sarılık köyünde  imamlık yapan H.İ.A., köyde komşusunun hurda ve bakırını çalmaktan yargılanıyor. 

Suçunu itiraf eden İmam H.İ.A., Diyanet İşleri Disiplin Kurulu tarafından meslekten ihraç edildi.

Rota Çorum'un haberine göre olay, Çorum merkez köylerinden Yukarı Sarılık’ta yaşandı. Köydeki komşusun şikayeti üzerine imam H.İ.A., komşusunun bakır kazanlarını ve hurdasını arkadaşı ile birlikte çalıp satmaktan gözaltına alındı.

SUÇUNU İTİRAF ETTİ

24 Mart 2022 tarihinde arkadaşı M.T ile komşusunun bakır kazanlarını ve hurdasını çalan imam H.İ.A., jandarma’da verdiği ifadesinde suçunu itiraf ederken, borcu olduğunu, bu nedenle çaldıkları ile borçlarını ödemek istediklerini satarakta borçlarını ödediklerini ileri sürerek, hurdaları sanayide  1.200 Türk lirasına bakır kazanları ise, bir işyerine 1.180 Türk lirasına sattıklarını söyledi.

KOSGEB'den yaşayan kültür mirası desteği KOSGEB'den yaşayan kültür mirası desteği

Yaptıklarından dolayı pişman olduğunu belirten İmam H.İA., komşusunun zararını babasının ödediğini kaydetti.

Çorum Sulh Ceza Hakimliği, imam H.İ.A’nın tutuksuz yargılanmasına, ve soruşturma evresi tamamlana kadar da, her ayın 1 ve 15’inci günleri denetimli serbestlik bürosuna imza vermesine karar verdi.

MÜFTÜLÜK MESLEKTEN İHRACINI İSTEMİŞTİ

Çorum Müftülüğü köyde imamlık yaparken oturduğu lojmanın hemen yanındaki komşusunun bakır kazanını ve hurdalarını çalıp satan ve suçunu itiraf eden imam H.İ.A.’nın meslekten ihracı için soruşturma açtı.

Çorum İl Müftülüğü suçu sabit görülen imamın soruşturma evraklarını tamamlayıp Diyanet İşleri Başkanlığı’na gönderirken Diyanet İşleri Disiplin Kurulu imam İ.H.A’yı  meslekten ihraç etti.