‘Türkiye-Karadağ kardeşliği, balkanların barış, refah ve istikrarının teminatıdır’

AK Parti Çorum Milletvekili TBMM Türkiye/Karadağ Dostluk Grubu Başkanı Erol Kavuncu bir açıklama yaptı.

Siyaset 14.06.2021, 16:16 14.06.2021, 19:48 Merve Kayış
banner2343

Kavuncu yaptığı açıklamada, “ AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM Türkiye/Karadağ Dostluk Grubu Başkanı olarak, kardeş ülke Karadağ'ın, kardeş Boşnak Partisinin Karadağ'da gerçekleştirdiği Olağan Kongresine resmi davetli olarak, TBMM ve AK Partimizi temsilen katılarak, mutluluklarına ortak olduk. Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın, TBMM Başkanımız Sn. Prof. Dr. Mustafa Şentop’un, Dış İşleri Bakanımız Sn. Mevlüt Çavuşoğlu’nun, AK Parti Genel Merkezimizin, aziz milletimizin selamlarını illettik” dedi.

Kavuncu, “Karadağ’da tüm Boşnakları aynı çatı altında toplama idealiyle çok etnisiteli ve kültürlü bir toplumda barış içerisinde ülkelerinin refahı için çalışan Boşnak Partisi, davasından taviz vermeden yoluna devam etmektedir. Bu davaya gönül vermiş Boşnak kardeşlerimiz olağan kongrede Ervin İbrahimoviç’i tek aday göstererek bu gün de Rozaje’de oldukça coşkulu bir şekilde genel başkan seçerek bunu kanıtlamalardır. Bu birlik beraberlik tablosu ve iyi düzeyde olan ilişkilerimizin artarak devam ettirilecek olması bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. Evlad-ı Fatihan diyarı Balkanlarda inançlarından taviz vermeden, kültürel kodlarına ve benliklerine sahip çıkarak yaşayan Müslüman Boşnak kardeşlerimiz bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada Karadağ ile aramızda köprü olmaya devam edecektir. Boşnak Partisi'nin, merhum Rafet Husoviç’in mirasına sahip çıkarak kuşatıcı, kucaklayıcı ve vizyoner politikalarıyla Karadağ yön vermeyi sürdüreceğine de inancımız tamdır.Etnik, kültürel ve dini yapısıyla Balkanlar'da önemli bir ülke olan Karadağ’ın istikrarı, hem Balkan Coğrafyası hem de ülkemiz için kritik öneme sahiptir. Türkiye, bu anlayışla daima Karadağ’ın yanında olmuş, hem ikili hem de çok taraflı platformlarda Karadağ'ı, Boşnak kardeşlerini yalnız bırakmamıştır. Türkiye olarak bugüne kadar olduğu gibi inşallah bundan sonra da Karadağ’ın kara gün dostu olmaya devam edeceğiz. Zira Cumhurbaşkanımızın dirayetli liderliğindeki Türkiye, dostlarımız ve tüm mazlumlar için hakkı, hakkaniyeti, adaleti, özgürlüğü her tür şart ve zeminde savunmaya devam etmektedir” açıklamalarında bulundu.

‘KARADAĞ VE TÜRKİYE İÇİN HAYIRLI UĞURLU OLSUN’

buçuk asırlık köklü ilişkilerimizin gelişmesinde ve ülkelerimiz arasında güven temelli gönül köprülerinin kurulmasında önemli çalışmalara imza atan merhum Husoviç’in mirası Boşnak Partisi, gönlümüzde müstesna bir yere sahiptir. Karadağ ile olan ilişkilerin mükemmeliyete ulaşmasında Boşnak Partisi, BS’nin yüklendiği misyonun devam edecek olması iki ülke için de ayrıca önemlidir” diyen Milletvekili Erol Kavuncu, “Türkiye-Karadağ kardeşliği, balkanların barış, refah ve istikrarının teminatıdır. Bu bilinçle, kardeş Boşnak Partisi ile önümüzdeki yıllarda tecrübe paylaşımı ve etkileşimi sürmeye artarak devam edecektir. Bu düşüncelerle Ervin İbrahimoviç nezdinde yeni yönetimi ve Boşnak Partisi’ne gönül veren kardeşlerimizi tebrik ediyor; başarılı çalışmalarının devamını ve olağan kongrelerinin Karadağ ve Türkiye için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. 13 Haziran 2021 Karadağ Cumhuriyeti Rozaje Kentinde Kardeş Boşnak Partisinin Olağan Kongresinde yaptığımız konuşmamız. Ortak tarih, kültür ve sağlam beşeri bağlara sahip olduğumuz dost ve müttefikimiz Karadağ’ın siyasi hayatındaki temel partilerden biri olan ve kuruluşundan beri kardeş Parti olarak gördüğümüz Boşnak Partisinin 4. Olağan Kongresi vesilesiyle yeniden güzel şehriniz Rozaje’de sizlerle bir araya gelmekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Kongrenize Sayın Cumhurbaşkanımız ve AK Parti Genel Başkanımızı temsilen ve TBMM Türkiye-Karadağ Dostluk Grubu Başkanı olarak katılıp bu önemli günde yanınızda olmaya geldim. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Sayın TBMM Başkanımız Prof. Dr. Mustafa Şentop, Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, AK Partimiz ile Türk halkının iyi dilek ve temennilerini, selamlarını ve sevgilerini hepinize iletmek istiyorum. Kongreniz hayırlara vesile olsun inşallah. Rozaje’ye geçtiğimiz Mart ayında maalesef kıymetli dostum ve kardeşim Boşnak Partisinin kurucusu ve onursal lideri merhum Rafet Bey’in cenaze törenine Devletimizi temsilen katılmak üzere TBMM heyeti olarak gelmiştik. O günkü ortak acımızı, kaybımızı yaşamış bir kardeşiniz olarak bugün hepiniz gibi burukluk duyuyorum. Rahmetli kardeşim Rafet, Partinizin kurucusu olarak Boşnak toplumunun birlik ve beraberliğini sağlayan bir liderdi, birlikten doğan gücü temsil ediyordu. Ayrıca, Karadağ’ın bağımsızlığına, bugününe ve geleceğine değerli katkılarıyla da unutulmaz izler bıraktı. Türkiye ile dostluk ve kardeşliğin sembol ismiydi. Hepimiz için büyük bir kayıp oldu. Bu vesileyle rahmetli Rafet Bey’e dualarınızı göndermenizi istirham ediyorum. Müstesna kişiliğiyle, herkesin sevgisini kazanmış çok iyi bir insan olarak tanıdığımız Rafet kardeşim kalplerimizdeki özel yerini korumaya devam edecektir. Buradan kardeşimizin değerli emaneti muhterem Husoviç ailesini de sevgiyle ve hürmetle kucaklıyor, her daim yanlarında olmaya devam edeceğimizi ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

“BUNDAN SONRA DA BİRLİĞİMİZ BERABERLİĞİMİZ, KARDEŞLİĞİMİZ DEVAM EDECEK”

Kavuncu konuşmasında, “Boşnak Partisi olarak, rahmetli kardeşimiz Rafet Bey ile birlikte hepiniz ortak gayretlerinizle Boşnakları tek çatıda birleştirmeyi başardınız, günden güne oylarınızı arttırdınız, yapıcı ve uyumlu siyasetinizle Karadağ siyasi hayatında, yönetiminde önemli rol sahibi oldunuz, Karadağ’ın farklı din ve etnisiteleri barış ve uyum içinde bir arada tutan örnek imajında, demokrasisinde ve itibarında sizlerin katkısı çok büyük, bunun farkındayız. Sizlerin başarıları, ülkemizdeki kardeşlerinizin ve akrabalarınızın evlerinde konuşuluyor, takdir ediliyor. Bundan büyük memnuniyet duyuyor, Karadağ’da her alandaki aktif rolünüzün bundan sonra da artarak devam etmesini umuyorum. Biz AK Parti olarak sizinle her zaman işbirliği ve dayanışma içinde olduk. Evvelce Türkiye-Karadağ Dostluk Grubu Başkanı olarak burayı ziyaret ettim, Karadağ’dan birçok heyeti Ankara’da ağırladık. Birçoğunuz Ankara’yı ve Partimizi ziyaret etti, sizlerle burada, Türkiye’de pek çok vesileyle beraber olduk. Bundan sonra da birliğimiz beraberliğimiz, kardeşliğimiz devam edecek inşallah.Hayat devam ediyor bundan sonra da devam edecek. Sizler burada bu bayrağı dalgalandırmaya devam etmek için Rahmetli Rafet kardeşimin vefatından sonra aranızda istişare ettiniz ve Ervin İbrahimoviç kardeşimizi Rafet Beyin yerine Başkanlığa aday olarak göstermeye karar verdiniz.

Rahmetli Rafet Beyin birlik ve beraberlik mirasını titizlikle korudunuz, koruyorsunuz. Bu bizleri memnun etmiştir. Zira birlikten güç doğar. Ervin İbrahimoviç de bu partiye emek vermiş, Parlamentoda milletvekilliği, hükümetlerde bakanlık, kamu kurumlarında üst düzey yöneticilik, Belediye Başkanlığı ve yöneticiliği yapmış Boşnak kardeşlerimizin olgunluğuyla, bilgi ve tecrübeleriyle bu Partiye ve birliğinize hizmet etmeye devam etmesi önemlidir. Siyaset, Partideki herkesin, mevki ve unvana bakmaksızın, yaşlı, genç, tecrübeli, tecrübesiz tüm üyelerin halka, seçmene hizmet için çalışan insanlardan oluşan bir ekip işidir. Siyaset, toplumun her kesimiyle bir araya gelip ihtiyaçlarını dinleyip karşılamaya gayret etmeyi gerektirir. Bu gayretlerde de hem tecrübeli ve olgun siyasetçiler hem de genç ve enerjik gençler gerekir. Bugün seçeceğiniz Başkan ve yeni yönetimin bu şekilde seçileceğine ve çalışacağına inanıyorum. Sizler bu kongreden sonra da birlik beraberlik içerisinde hep birlikte Karadağ’ın bugününe, geleceğine katkı sağlamayı sürdüreceğinize eminim. Tekrar Kongrenizin hayırlara vesile olmasını diliyor sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Yaşasın Karadağ Türkiye dostluğu. Yaşasın Boşnak Türk kardeşliği. Allaha emanet olun!”dedi

BOŞNAK PARTİSİ NE ZAMAN VE KİM TARAFINDAN KURULDU ?

Boşnak Partisi, Karadağ'ın bağımsızlığı sonrası, 2006 yılında Rafet Husoviç’in liderliğinde Karadağ'daki Slav Müslüman yönelimli partilerin birleştirilmesiyle kurulmuştur. Karadağ'daki Boşnak ve Müslümanların siyasi partisidir.Boşnak Partisi, Boşnak kimliğinin korunmasını savunan, Avrupa kurumlarıyla entegrasyonu destekleyen bir siyaset izlemektedir.Rafet Husoviç’in liderliğindeki Boşnak Partisi (BS) önceki Hükümetlerin koalisyon ortağı olmuştur. Husovic, 2009 yılından 2020 yılına kadar kurulan Hükümetlerde Bakanlık ve Başbakan Yardımcılığı yapmıştır.

Boşnak Partisinin kurucusu Rafet Husoviç 9 Mart 2021 tarihinde vefat etmiştir. Hisovic’ten sonra boşalan BS Genel Başkanlığı için 13 Haziran 2021 tarihinde yapılan kongrede yeni genel başkan, tek aday olan Ervin İbrahimoviç seçilmiştir.

Kaynak: Çorum Yayla Haber Gazetesi
Yorumlar (0)
23°
açık
Namaz Vakti 03 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 0 0
2. Alanyaspor 0 0
3. Altay 0 0
4. Antalyaspor 0 0
5. Beşiktaş 0 0
6. Karagümrük 0 0
7. Fenerbahçe 0 0
8. Galatasaray 0 0
9. Gaziantep FK 0 0
10. Giresunspor 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Hatayspor 0 0
13. Başakşehir 0 0
14. Kasımpaşa 0 0
15. Kayserispor 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Rizespor 0 0
18. Sivasspor 0 0
19. Trabzonspor 0 0
20. Malatyaspor 0 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altınordu 0 0
3. Ankara Keçiörengücü 0 0
4. Ankaragücü 0 0
5. Erzurumspor 0 0
6. Balıkesirspor 0 0
7. Bandırmaspor 0 0
8. Boluspor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Denizlispor 0 0
11. Eyüpspor 0 0
12. Gençlerbirliği 0 0
13. Kocaelispor 0 0
14. Manisa FK 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Samsunspor 0 0
17. Tuzlaspor 0 0
18. Ümraniye 0 0
19. İstanbulspor 0 0
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
1. Deportivo Alaves 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cádiz 0 0
6. Celta de Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Granada 0 0
11. Levante 0 0
12. Mallorca 0 0
13. Osasuna 0 0
14. Rayo Vallecano 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Real Sociedad 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0
Arşiv

Gelişmelerden Haberdar Olun

@