Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum

Çorum Haber

Çorum Haberleri

Çorum Belediyesi

Çorum Valiliği

Çorumspor

Çorum Gazetesi

Çorum Gazeteleri

Ahmet Ahlatcı

Çorumhaber

Corum

corumhaber

Çorumhaber

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Haberleri oku

Sungurlu

Alaca

Osmancık

Sungurlu

İskilip

Kargı

Habercim19

habercim19.com

corumhaber.net

corumhakimiyet.net

çorum time

corum time

çorum valilik

Çorum Belediye

Çorum Belediyespor

Yeni Çorumspor

Çorum Yerel

ÇorumYerel Ekonomi

Çorum Ahmet Ahlatcı

Ahmet Ahlatcı

Çorum Ak Parti

Çorum CHP

Çorum İyi Parti

Çorum MHP

Çorum Gelecek Partisi

Çorum DEVA

Çorum Saadet Partisi

Ahmet Sami Ceylan

Cahit Bağcı

Agah Kafkas

Salim Uslu

Tufan Köse

Oğuzhan Kaya

Kenan Nohut

Ali Haydar Tanrıverdi

Hacı Odabaş

Yusuf Ahlatcı

Mustafa Tahtasız

Çorumluyuz

Çorumlu Amir

Çorumlu

Çorumda

Çorumdan

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Yayla Haber

Çorum Yayla Haber

Çorum Haber

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Yerel

Çorum Yerel Gazete

Çorum
Corum
Çorumhaber
Corumhaber
çorum gazetesi
çorum gazeteleri
çorum haberleri oku

banner2031

“İnfaz düzenlemesi muhalifleri yok etmeye yönelik”

“İnfaz düzenlemesinde vicdan, adalet, özgürlük ve eşitlik yok”

Siyaset 09.04.2020, 14:19 Merve Kayış
51
“İnfaz düzenlemesi muhalifleri yok etmeye yönelik”

CHP Çorum Milletvekili, Adalet Komisyonu üyesi Tufan Köse, halkın vicdanında kabul görmeyecek, muhaliflere gözdağı veren infaz düzenlemesine tepki gösterdi.

Yasaya karşı olmadıklarının altını çizen Köse, bu yasaya “vicdan, adalet, özgürlük ve eşitlik” koymak istediklerini belirtti.

Çorum Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Tufan Köse, AKP ve MHP tarafından hazırlanan infaz düzenlemesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Adalet Komisyonu’na gelen ve 18 saat süren toplantıda konuşan CHP’li Köse, getirilen düzenlemenin adaletsiz, eşitsizliğe dayalı birçok unsur içerdiğine dikkat çekti.

Komisyon toplantısında CHP adına söz alarak konuşma yapan Köse, AKP iktidarı döneminde sürekli kanunların değiştirildiğini, torba kanunların yapıldığını, kanun hükmünde kararnamelerle ya da gece yarısı yapılan ilavelerle Türkiye Cumhuriyeti mevzuatının kör, topal hale getirildiğini ifade etti.

Şu an gelinen noktada yaşanan bu karmaşada işin içinden çıkmanın mümkün olmadığını söyleyen Köse, muhalefete, hukukçulara kulak tıkayan, görmezden gelen bir iktidar anlayışının olduğuna dikkat çekti.

Getirilen düzenlemenin “vicdana, adalete ve eşitliğe değil, muhalifleri yok etmeye dönük bir niyette” düzenlendiğini dile getiren Köse şunları söyledi:

“Koronavirüs paylaşımı yaptı diye, terör örgütü suçlamasıyla gözaltına alınıp sorgulanan 20 yaşında üniversite öğrencileri var, gazeteciler var. Bakın, bu memlekette geçmişte Genel Kurmay Başkanı terör örgütü üyesi olmakla suçlandı ve cezaevinde iki yılı aşkın süre kaldı. Yine, dünyaca ünlü bir bilim adamı vardı, geçtiğimiz dönemlerde Cumhuriyet Halk Partisinde milletvekilliği de yaptı, Mehmet Haberal hoca. Terör örgütü mensubu olmakla suçlandı. Yani, gücü eline geçiren bu memlekette birilerini terör örgütü üyesi suçlamasıyla terbiye etmeye çalışıyor.”

Düşünce ve ifade özgürlüğü noktasında bu ülkede çok fazla sıkıntı yaşandığına vurgu yapan Köse konuşmasına şöyle devam etti:

“Koronavirüs paylaşımı yaptı yahut da bu düzeni eleştirdi diye, kamyon şoförü sorgulanabiliyor, bir sosyal paylaşımı beğendi diye bir gazeteci ifade vermek zorunda kalabiliyor. Bunlara benzeyen onlarca örnek var bu ülkede. Bu anlam da, bu kanunda eleştirilmesi gereken en önemli noktalar ve eksiklikler buralar. Dileğimiz ve beklentimiz şudur: 21’inci yüzyıla yakışan derinliği olan bir demokrasi olsun ülkemizde. Bunun için de İnfaz Kanunu’nda yapılacak düzenlemeler mutlaka yetmeyecektir ama bu mevzuatın en baştan özellikle düşünce ve basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü noktasında yeniden değerlendirilmeli diye düşünüyorum.”

İnsanlık onuruna uygun olmayan bir infaz sisteminin Türkiye’de hakim olduğunu belirten Köse, bu düzenlemenin kamuoyunun vicdanını rahatlatacak, eşitliği sağlayacak, vatandaşların beklentilerine uygun hale getirilecek şekilde çıkması için Cumhuriyet Halk Partisi olarak TBMM Genel Kurulu’nda mücadele edeceklerine dikkat çekti.

Kaynak: Yayla Haber
Yorumlar (0)

23°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:11
Güneş 05:05
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:11
Yatsı 21:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner2014
banner2034
Arşiv

Gelişmelerden Haberdar Olun

@