Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum

Çorum Haber

Çorum Haberleri

Çorum Belediyesi

Çorum Valiliği

Çorumspor

Çorum Gazetesi

Çorum Gazeteleri

Ahmet Ahlatcı

Çorumhaber

Corum

corumhaber

Çorumhaber

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Haberleri oku

Sungurlu

Alaca

Osmancık

Sungurlu

İskilip

Kargı

Habercim19

habercim19.com

corumhaber.net

corumhakimiyet.net

çorum time

corum time

çorum valilik

Çorum Belediye

Çorum Belediyespor

Yeni Çorumspor

Çorum Yerel

ÇorumYerel Ekonomi

Çorum Ahmet Ahlatcı

Ahmet Ahlatcı

Çorum Ak Parti

Çorum CHP

Çorum İyi Parti

Çorum MHP

Çorum Gelecek Partisi

Çorum DEVA

Çorum Saadet Partisi

Ahmet Sami Ceylan

Cahit Bağcı

Agah Kafkas

Salim Uslu

Tufan Köse

Oğuzhan Kaya

Kenan Nohut

Ali Haydar Tanrıverdi

Hacı Odabaş

Yusuf Ahlatcı

Mustafa Tahtasız

Çorumluyuz

Çorumlu Amir

Çorumlu

Çorumda

Çorumdan

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Yayla Haber

Çorum Yayla Haber

Çorum Haber

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Yerel

Çorum Yerel Gazete

Çorum
Corum
Çorumhaber
Corumhaber
çorum gazetesi
çorum gazeteleri
çorum haberleri oku

banner2031

“Eğitim sisteminde Köy Enstitüleri modeli örnek alınmalı”

Cumhuriyet Halk Partisi Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, Türk eğitim sisteminde “Köy Enstitüleri” modelinin örnek alınmasını istedi.

Siyaset 17.04.2020, 14:07 Merve Kayış
24
“Eğitim sisteminde Köy Enstitüleri modeli örnek alınmalı”

Tahtasız, Köy Enstitülerinin çağdaş bir medeniyet hedefiyle kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nde aydınlanma hamlesinin en önemli unsurlarından biri olduğunu vurguladı.

Köy Enstitülerinin kuruluşunun 80. yıldönümü nedeniyle bir açıklama yapan CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız, “Anadolu aydınlanmasının öncüsü olan ve sorgulayan, araştıran, eleştiren bir nesil yetiştiren Köy Enstitüleri, bugün geldiğimiz noktada en çok ihtiyaç duyduğumuz kurumların başında geliyor. Özellikle yapboz tahtasına dönüştürülen eğitim sistemimizin Köy Enstitüleri örnek alınıp, günün koşullarına göre güncellenerek yapılandırılması gerekmektedir” dedi.

EĞİTİMDE NİTELİK VE KALİTE ARTIRILMALIDIR

Köy Enstitülerinden mezun olanların tarım faaliyetlerinden elektrik bakım-onarımına, sağlık hizmetlerine kadar geniş bir yelpazede nitelikli eğitim aldığını, ancak günümüz eğitim sisteminin ise niteliğinin düştüğünü, bir elektrik ampulünü takamayan, bir dilekçe yazamayan, tarımdan anlamayan bir nesil yetiştiğini üzülerek gördüklerini bildiren Tahtasız, eğitimde kalite ve niteliğin artırılması için Köy Enstitüsü modelinin günümüz koşullarına göre uyarlanabileceğini söyledi.

Köy Enstitülerinin kuruluş yıldönümünde Cumhuriyet tarihinde eğitim seferberliğinin simgesi olmuş Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nün örnek alınması gerektiğini kaydeden Tahtasız, "Ülkemizde yaşanan tüm sorunların temelinde eğitim sorunu olduğunu vurgulamak gerek. Bugün yaşadığımız ekonomik sorunların temelinde de eğitim olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. İsmail Hakkı Tonguç ve Hasan Ali Yücel’in başlattığı seferberliği ve köylerde yurttaşlarımızın donatıldığı eğitim sayesinde ürettiklerini unutmamak gerek. Tarımdan sağlığa, spordan sanata her türlü eğitim dalında yetiştirilmiş bireyler. Kendi kendine yeten ve geleceğe ışık saçan bireyler yetişiyordu o zamanlar. Bugün geldiğimiz duruma bakınca Köy Enstitülerinde verilen eğitim modelinin gerekliliği bir kez daha ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.

KÖY ENSTİTÜLERİ, ANADOLU AYDINLANMASININ ÖNCÜLÜĞÜNÜ YAPTI

Mehmet Tahtasız, “Eğer bu enstitüler devam etseydi, ülkemiz bugün dünyanın gelişmiş ülkeleriyle yarışıyor olacaktı. Bu okullar tarım ağırlıklı olan ülkemizi kalkındıracak bir sistemdi. Üretimle eğitimin birlikte yürütüldüğü bu sistem Anadolu aydınlanmasını ve kalkınmasını sağlayacaktı. Ancak bu okullar 1954 yılında tümden kapatılmıştır” ifadesini kullandı.

Tahtasız, ulusal kurtuluş mücadelesinin ardından Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından başlatılan devrimlerin Türkiye’yi döneminin en çağdaş, ileri toplumlardan biri haline getirdiğine işaret etti. 17 Nisan 1940’ta yaşamın her alanında köyden kente doğru kalkınmayı sağlamak amacıyla kurulan köy enstitülerinin, Anadolu aydınlanmasının öncülüğünü yaptığını ifade eden Tahtasız, köy enstitülerinin Cumhuriyet tarihinin en özgün eğitim modeli olduğunu vurguladı.

Tahtasız, “uygulanmakta olan ve sorgulamayıp itaat etmeyi öğreten, ezberciliğe dayalı eğitim sistemimizin yol açtığı toplumsal sorunlar dikkate alındığında Köy Enstitülerinin çağının çok ilerisinde bir anlayışa sahip olduğu gerçeğiyle karşı karşıyayız.

Köy Enstitülerinin kurulmasına öncülük eden Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç başta olmak üzere Cumhuriyetin aydınlık yüzlü yöneticilerini rahmetle, minnetle anıyor, Köy Enstitülerinin kuruluşunun 80. yıldönümünü kutluyorum” diye konuştu.

Kaynak: Yayla Haber
Yorumlar (0)
banner2043
banner2038
20°
parçalı az bulutlu

banner2040
banner2041
Namaz Vakti 26 Mayıs 2020
İmsak 03:17
Güneş 05:08
Öğle 12:42
İkindi 16:39
Akşam 20:07
Yatsı 21:50
banner2049
banner2050
banner2014
banner2034
Arşiv