Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum

Çorum Haber

Çorum Haberleri

Çorum Belediyesi

Çorum Valiliği

Çorumspor

Çorum Gazetesi

Çorum Gazeteleri

Ahmet Ahlatcı

Çorumhaber

Corum

corumhaber

Çorumhaber

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Haberleri oku

Sungurlu

Alaca

Osmancık

Sungurlu

İskilip

Kargı

Habercim19

habercim19.com

corumhaber.net

corumhakimiyet.net

çorum time

corum time

çorum valilik

Çorum Belediye

Çorum Belediyespor

Yeni Çorumspor

Çorum Yerel

ÇorumYerel Ekonomi

Çorum Ahmet Ahlatcı

Ahmet Ahlatcı

Çorum Ak Parti

Çorum CHP

Çorum İyi Parti

Çorum MHP

Çorum Gelecek Partisi

Çorum DEVA

Çorum Saadet Partisi

Ahmet Sami Ceylan

Cahit Bağcı

Agah Kafkas

Salim Uslu

Tufan Köse

Oğuzhan Kaya

Kenan Nohut

Ali Haydar Tanrıverdi

Hacı Odabaş

Yusuf Ahlatcı

Mustafa Tahtasız

Çorumluyuz

Çorumlu Amir

Çorumlu

Çorumda

Çorumdan

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Yayla Haber

Çorum Yayla Haber

Çorum Haber

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Yerel

Çorum Yerel Gazete

Çorum
Corum
Çorumhaber
Corumhaber
çorum gazetesi
çorum gazeteleri
çorum haberleri oku

banner2031

Böbreğiniz, emin ellerde

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi, başarılı bir operasyonu kamuoyuna duyurdu

Sağlık 23.10.2019, 16:15 Merve Kayış
122
Böbreğiniz, emin ellerde

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi, başarılı bir operasyonu kamuoyuna duyurdu

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği’nde,daha önce Ankara’da sol böbreğinden ameliyat olan 68 yaşındaki hastaya, sol böbreğindeki nüks (tekrarlayan) kitle nedeniyle Doç. Dr. Murat Baykam,Doç. Dr. Musa Ekici ve Dr. Mustafa Serdar Çağlayan’dan oluşan bir ekip ile “Laparaskopik Parsiyel Nefrektomi(kapalı yöntem ile böbreğin yarısının kitle ile çıkarılması)” operasyonu uygulandı.Ameliyattan sonra hiçbir sıkıntısı olmayan hastnına, ameliyat sonrası 4. gün direni alınarak taburcu edildiği belirtildi.

Yapılan açıklamada, “Kanser teşhisi konulan bir böbrek, ya tümüyle çıkarılır (Radikal Nefrektomi) ya da sadece bu kitle çıkarılarak (Parsiyel Nefrektomi) tedavi edilebilir. Böbreğin tümünün mü yoksa sadece tümörün mü alınacağı kararı, kitlenin böbreğin neresinde olduğuna ve boyutlarına göre verilir. Her iki ameliyat da hem açık olarak hem de kapalı (laparoskopik) olarak yapılabilir. Böbrek kanseri uzun yıllar boyunca açık ameliyatlarla tedavi edilmekteydi. Ancak tıp alanında laparoskopik (kapalı) ameliyat tekniklerinin gelişmesi, üroloji alanında da açık ameliyatların yerini kapalı ameliyatlara bırakmasına yol açtı. Günümüzde Amerika ve Avrupa ülkelerinde bu teknik standart haline gelmiş olmasına rağmen ülkemizde birçok merkezde halâ açık ameliyat yapılmaktadır. Bunlar ekipman yetersizliklerinin yanı sıra bu konuda yetişmiş deneyimli ürolog sayısının azlığına da dayanmaktadır. Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bu tür ameliyatlar laparoskopik (kapalı) yöntem ile başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Özellikle daha öncede aynı taraftan ameliyat geçirmiş hastaların laparoskopik (kapalı) yöntem ile ameliyatı, her merkezde yapılamayan zor cerrahilerdendir. Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi, bu konuda ileri bir merkez olma yolunda emin adımlarla ilerliyor” ifadeleri yer verildi.

“BÖBREK KANSERİNİN ERKEN TEŞHİS EDİLMESİ VE DOĞRU TEDAVİSİ HAYAT KURTARIR!

Böbrek kanserlerinin, ürolojik kanserler içinde 3. sıklıkla görüldüğüne dikkat çekilen açıklamada, “Sinsi bir şekilde ilerlemekte ve bazen belirti vermektedir. İdrarda kanama, gövdenin yan tarafında ağrı ya da ele gelen kitle şeklinde bulgu verebilir. Böbrek tümörünün patolojik tipi, evresi, büyüklüğü, yerleşimi ve sayısına göre yapılacak ameliyatın şekli de değişebilir. Büyük tümörlerde böbrek, böbreğin etrafını saran yağ dokusu (Gerotafasyası) ve bazen böbreküstü bezi de dahil olmak üzere tüm doku çıkarılır ve bu ameliyata “Radikal Nefrektomi” denilir. Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bu tür ameliyatların laparoskopik (kapalı) yöntem ile başarılı bir şekilde yapıldığının halk tarafından bilinmesi hem başka şehirlere tedavi için gidilmesinin önüne geçecek hem de hastalarımızın mağduriyeti önlenmiş olacaktır” bilgileri yer aldı.

BÖBREK AMELİYATLARI İÇİN BAŞKA ŞEHİRLERE GİTMEYE GEREK KALMADI

Daha önce farklı merkezlerde muayene olan,sağ böbreğin damarlarına uzanan kitlesi bulunan 40 yaşındaki başka bir hastada, Doç. Dr. Murat Baykam ve ekibi tarafından “Laparaskopik Radikal Nefrektomi (kapalı yöntem ile böbreğin alınması) operasyonu uygulandığı ameliyattan sonra hiçbir sıkıntısı olmayan hastanın, ameliyat sonrası 3. gün direni alındığı kaydedildi.

Kaynak: Yayla Haber
Yorumlar (0)

15°
kısa süreli yağmur
Namaz Vakti 30 Mayıs 2020
İmsak 03:13
Güneş 05:06
Öğle 12:43
İkindi 16:40
Akşam 20:10
Yatsı 21:55
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner2014
banner2034
Arşiv

Gelişmelerden Haberdar Olun

@