Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum

Çorum Haber

Çorum Haberleri

Çorum Belediyesi

Çorum Valiliği

Çorumspor

Çorum Gazetesi

Çorum Gazeteleri

Ahmet Ahlatcı

Çorumhaber

Corum

corumhaber

Çorumhaber

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Haberleri oku

Sungurlu

Alaca

Osmancık

Sungurlu

İskilip

Kargı

Habercim19

habercim19.com

corumhaber.net

corumhakimiyet.net

çorum time

corum time

çorum valilik

Çorum Belediye

Çorum Belediyespor

Yeni Çorumspor

Çorum Yerel

ÇorumYerel Ekonomi

Çorum Ahmet Ahlatcı

Ahmet Ahlatcı

Çorum Ak Parti

Çorum CHP

Çorum İyi Parti

Çorum MHP

Çorum Gelecek Partisi

Çorum DEVA

Çorum Saadet Partisi

Ahmet Sami Ceylan

Cahit Bağcı

Agah Kafkas

Salim Uslu

Tufan Köse

Oğuzhan Kaya

Kenan Nohut

Ali Haydar Tanrıverdi

Hacı Odabaş

Yusuf Ahlatcı

Mustafa Tahtasız

Çorumluyuz

Çorumlu Amir

Çorumlu

Çorumda

Çorumdan

Çorum Yayla Haber Gazetesi

Yayla Haber

Çorum Yayla Haber

Çorum Haber

Çorum Haber Gazetesi

Çorum Yerel

Çorum Yerel Gazete

Çorum
Corum
Çorumhaber
Corumhaber
çorum gazetesi
çorum gazeteleri
çorum haberleri oku

banner2031

Bilinçsiz antibiyotik kullanımına dikkat!

Çorum Veteriner Hekimler Genel Sekreteri Bülent Şahin, 12-18 Kasım Antibiyotik Direnci Farkındalık Haftası nedeniyle bir açıklama yayınladı.

Sağlık 15.11.2018, 14:10
201
Bilinçsiz antibiyotik kullanımına dikkat!

Çorum Veteriner Hekimler Genel Sekreteri Bülent Şahin, 12-18 Kasım Antibiyotik Direnci Farkındalık Haftası nedeniyle bir açıklama yayınladı.

Halk sağlığını tehdit eden, antibiyotik direnci ve bilinçsiz antibiyotik kullanımı hakkında farkındalık yaratmak amacı ile her yıl 12-18 Kasım tarihleri “Antibiyotik Direnci Farkındalık Haftası” olarak belirlendiğini anlatan Şahin, “Antibiyotikler, çeşitli hayvan türlerinde birçok hastalığın sağaltımı ve kontrolü amacıyla kullanılmaktadır. Bu durum, doğal ve kaçınılmaz bir fenomen olan antibiyotiklere karşı dirençli bakterilerin oluşmasına neden olmaktadır. Antibiyotik kullanımına bağlı olarak görülen bu risk, insan dahil olmak üzere her türde görülmektedir. ” şeklinde konuştu.

Bülent Şahin, açıklamasının devamında şunları dile getirdi;

“Patojenlerin, antibiyotiklere karşı çoklu direnç göstermesi; bu değerli ilaçların hem insan hem de veteriner hekimlikte kullanımına dikkati çekmiştir. Direnç gelişimi, hem insan hem de veteriner hekimliğinde uzun süren birçok çalışmanın sonunda en aza indirilebilir. Antibiyotik kullanımı, ihtiyaç olan durumlarla sınırlandırılmalı ve birçok faktörün de düşünülmesi ile doğru antibiyotik seçimi yapılmalıdır. Sağlıklı insan, sağlıklı hayvan, sağlıklı gıda, bilinçli antibiyotik kullanımı ve zoonotik hastalıklarla etkin mücadele için Veteriner Sağlık çalışanları ile Beşeri Sağlık çalışanlarının aynı, tek bir çatı altında birleşmesi hem dünyada hem de ülkemizde gereklilik haline gelmiştir.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvan, kanatlı hayvan, arıcılık ve balıkçılık sektöründe antibiyotiklerin bilinçsiz, etiket talimatlarına uygun olmayan şekilde kullanımı; hem antimikrobiyal direnç oluşturması, hem de et, süt, yumurta, bal balık ve diğer hayvansal ürünlerde kalıntı oluşturması, bunların tüketilmesi ile insanlarda allerji oluşturması gibi sakıncalar oluşturmaktadır.

Antibiyotiklerin bilinçsiz kullanımının yol açtığı sıkıntılar, yalnızca bireyleri değil, toplumu, doğayı ve gelecek kuşakları etkilemesi sebebiyle, Akılcı olmayan antibiyotik kullanımı ile mücadele etmek, tüm sağlık çalışanları başta olmak üzere, ilaç firmaları, meslek odaları, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin sorumluluğunda yapılmalıdır.”

Kaynak: Yayla Haber
Yorumlar (0)

18°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 26 Mayıs 2020
İmsak 03:17
Güneş 05:08
Öğle 12:42
İkindi 16:39
Akşam 20:07
Yatsı 21:50
banner2014
banner2034
Arşiv