Özel Özel Eğitim Konfederasyon Dernekleri İl Başkanı Ferhat Öztürk, Özel Eğitim Kurumlarının durumuna ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya, Özel Özel Eğitim Konfederasyon Dernekleri İl Başkanı Ferhat Öztürk, Özel Özel Eğitim Konfederasyon Dernekleri Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Arzoğlu ve Özel Eğitim Kurum Temsilcileri Mustafa Bozkurt, Yalçın Oruç, Kenan Cam katıldı.

Yapılan açıklamada Ferhat Öztürk, “Türkiye genelinde 3150 kurum, 525.000 özel gereksinimli çocuğa, 52.000 çalışan ve 7.500 servis aracı ile hizmet veriyoruz. Geçen 20 yılda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın duyarlılığı ve sosyal devlet anlayışı gereği engelli bireyler kendilerini değerli hissetmişler ve destek görmüşlerdir” dedi.

“YILLIK ÜCRET ARTIŞLARI HİZMET SUNUMUNUN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİNİ ENGELLİYOR”

Merakla beklenen açıklama geldi! 20 bin öğretmen atamasında takvim belli oldu Merakla beklenen açıklama geldi! 20 bin öğretmen atamasında takvim belli oldu

“2005 yılına kadar sadece SSK ve Emekli Sandığı'na bağlı olan vatandaşların çocukları özel eğitim hizmetinden yararlanmaktayken, düzenlenen Engelliler Kanunu ile bu hizmet tabana yayılmış, özel eğitim hizmetinden yararlanan çocuk sayısı 35 binlerden 500 binlere ulaşmıştır” diyen Ferhat Öztürk, Ancak son yıllarda özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerine ödenen kamu katkısının ülkedeki ekonomik göstergelerin çok altında kaldığı görülmektedir. Kurumların hizmet sunum maliyetleri dikkate alınmadan belirlenen yıllık ücret artışları hizmet sunumunun sürdürülebilirliğini neredeyse imkansız hale getirmiştir. Ayrıca engelli çocukların rehabilitasyon merkezlerine taşınmasını sağlamak için mutlak bir gereklilik olan servis hizmetinin kurumlarımızca ücretsiz yapılıyor olması sektöre mali açıdan büyük bir yük getirmektedir. Özellikle son aylarda görülen akaryakıt zamları bu maliyetlerimizi daha da katlamakta, verilen eğitim ödenekleri sadece personel maaşlarını ve ulaşım hizmetimizi dahi karşılayamamaktan içinde bulunduğumuz mevcut şartlarda bu soruna bir çözüm üretilemediği takdirde ülkemizin bu alandaki 20 yıllık kazanımları heba olma riskiyle karşı karşıya kalacaktır” açıklamalarında bulundu.

“AİLELER MAĞDUR”

Öztürk, “Burada söz konusu olan, 2005 yılında engelli bireylere sunulan eğitim hakkının ekonomik koşullar sebebiyle kullanılamayacak hale gelmesi, ailelerimizin mağdur duruma düşmesi ve çalışanlarımızın işlerini kaybetme olasılığıdır. Bu tespitler ışığında taleplerimiz; Ücret iyileştirmelerimizin yapılması ve servis ücretlerimizin karşılanması ve yasal hale getirilmesidir” dedi.

Haber : Merve Kayış