Aşağızeytin Köyü Muhtarı İsmail Çil, köyde çok eski yıllardan beri zeytin yetiştirildiğini, köyün isminin de buradan geldiğini söyledi.  Yetişkin zeytin ağaçlarının hasadına başladıklarını belirten Çil “Bugün köyümüzde zeytin topluyoruz. 150 – 200 yaşlarında zeytin ağaçlarımız var. Bunların hasadını yapacağız” dedi.

3 BİN FİDANLI ZEYTİN BAHÇESİ PROJESİ YAPILDI

Osmancık İnönü Zaferi 93 mezunlarından anlamlı ziyaret Osmancık İnönü Zaferi 93 mezunlarından anlamlı ziyaret

Çorum Valiliğinin desteğiyle Osmancık Kaymakamlığı koordinesinde köyde zeytin bahçesi projesi yapıldığını belirten Çil, “Köyümüzde yapılan bir proje var. Proje kapsamında 3 bin zeytin fidanı dikildi. Bu fidanların bu sene bir kısmından hasat yapacağız. Bu 3 bin fidan yetişkin ağaç olduğunda köyümüzde daha fazla zeytin hasadı yapılacak.” dedi.

Çil, toplanan zeytinlerin zeytinyağına dönüştürüleceğini belirterek “Geçtiğimiz yıl zeytinyağı için sıkma makinesi aldık. Aşağızeytin Köyü Yöresel Ürünler Kadın Girişim Kooperatifimiz bünyesinde köyümüzün kadınları tarafından zeytinyağına dönüştürülecek ve satışı yapılacaktır” dedi.

Çil, köyde ayrıca Çorum Valiliğinin desteğiyle Trabzon hurması bahçesi de kurulduğunu belirterek Çorum Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya ve Osmancık Kaymakamı Ayhan Akpay ile projede emeği geçenlere teşekkür etti.