Osmancık'ta 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı 19 Mayıs marşları eşliğinde kortej yürüyüşü ile başladı.

Osmancık'ta 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı genç yaşlı, kadın erkek, protokol, askeri erkân ve kalabalık bir katılım ile Saat Kulesi meydanından başlayarak Hükümet Konağına kadar 19 Mayıs marşları eşliğinde kortej yürüyüşü ile başladı.

Türk bayrakları eşliğinde gerçekleşen yürüyüş Hükümet Konağı bahçesinde son bulurken burada İlçe Gençlik ve Spor Müdürü çelengi saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından Atatürk anıtına sunuldu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Abdullah Küçükgöz yaptı. Küçükgöz; "Bugün, Mustafa Kemal'in Samsun'da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin, Anadolu'da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının 103, yıldönümü. O gün Samsun'un vatan perver insanlarını selamlayan Atatürk'ün taşıdığı duygularla, sizleri selamlıyorum. 19 Mayıs Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcıdır.

19 Mayıs, sadece Türk milli kurtuluş hareketinin başlangıcı değil, yeni Türk devletinin de çağdaş değerlerle milletler ailesi içerisinde yerini almasının adıdır. 19 Mayıs, gençlik; gençlik gelecek demektir. Türk genci, Türk İstiklali ve Türk Cumhuriyeti'nin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir.

Başarılı öğrencilerini altın ile ödüllendirdiler Başarılı öğrencilerini altın ile ödüllendirdiler

"Sizler yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar." diyor Atatürk.

"Siz Türk'e istiklâl aşkını veren, Kara Fatmaların, Nene Hatunların, Yalnız Efelerin; Siz "Ya istiklal ya ölüm diyen: Antepli Şahinlerin, Sütçü İmamların, Hasan Tahsinlerin, Seyit Onbaşıların; Siz tarihi tarih yapan Barbarosların, Ulubatlı Hasanların, Yavuzların, Atatürklerin soyundansınız."

Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır. Temeli 19 Mayıs'ta Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan "milli egemenlik" ilkesi ile, birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanmış, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir.

Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız olan "Milli İrade"nin yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk'ün 19 Mayıs'ı armağan ettiği siz gençlere büyük görevler düşmektedir. Unutmayınız ki sizler. Atatürk'ün eserlerinin temel taşısınız.

Unutmayınız ki; her 19 Mayıs'ta, Samsun'dan, elden ele Ankara'ya koşturulan bayrağımız, rengini, siz asil Türk evladının damarlarındaki asil kandan almaktadır.

Unutmayınız ki "Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır." Sözde değil, bu özde duygularla, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, siz gençlerimizin bayramını tebrik ediyorum. Bayramınız kutlu olsun" dedi.

Konuşmanın ardından 19 Mayıs Gençlik şiirinin okunmasının ardından program son buldu.

Törene Osmancık Kaymakamı Ayhan Akpay, Osmancık Belediye Başkan Vekili Hüseyin Cebeci, Cumhuriyet Savcı Yunus Dönmez, Emniyet Müdürü Haluk Karslıoğlu, İlçe Jandarma Komutanı J.Ütğm Nuri Uyar, MHP İlçe Başkanı Satılmış Karatağ, AK Parti İlçe Başkanı Şerif Okudan, CHP İlçe Başkanı Sadık Eker, İYİ Parti İlçe Başkanı Mustafa Sefer Boyacı, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Abdullah Küçükgöz, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Mustafa Sarı, siyasi parti üyeleri, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşların temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşları amir ve müdürleri, askeri erkân, öğretmenler, çok sayıda öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

(Selma Çetindere)