AK Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, Osmancık’a Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Rehberlik Araştırma Merkezinin açılmasına onay verildiğini açıkladı.

Çocukların zihinsel yetersizlik, otizm, görme kaybı, işitme kaybı, bedensel yetersizlik veya rehberlik ve psikolojik danışmanlık konularında yardıma ihtiyaç duyulduğunda ücretsiz destek alabileceği Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Rehberlik Araştırma Merkezi Osmancık’a da kazandırılacak.
Milletvekili Kaya,  yaptığı açıklamada  “Çocuklarımızın zihinsel yetersizlik, otizm, görme kaybı, işitme kaybı, bedensel yetersizlik vb.  durumlarda özel eğitime veya rehberlik ve psikolojik danışmanlık konularında yardıma ihtiyaç duyulduğunda başvurulabilecek Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ücretsiz destek veren Rehberlik Araştırma Merkezinin Osmancığımıza açılmasına Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer tarafından onay verildi. Şehrimize, hemşehrilerimize Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

LGS'de dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi LGS'de dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi

RAM (REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ) NEDİR?

Çocuğunuzla ilgili özel eğitim ( zihinsel yetersizlik, otizm, görme kaybı, işitme kaybı, bedensel yetersizlik vb. ) veya rehberlik ve psikolojik danışmanlık konularında yardıma ihtiyaç duyulduğunda başvurulabilecek Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ücretsiz destek veren kurumlardır.
Rehberlik ve Araştırma merkezlerinde, Rehberlik ve Psikolojik Danışma ve Özel Eğitim Hizmetleri bölümleri bulunur. Rehberlik ve araştırma merkezlerinin tarama, inceleme, tespit, teşhis, öğrenci tanıma gibi çalışmalarında kullanabilecekleri çeşitli yetenek, zekâ ve standart başarı testleri; kişilik, tutum, meslekî ve akademik benlik, gelişim, öğrenci davranışlarını değerlendirme gibi ölçekler; ilgi envanterleri, problem tarama envanterleri, kontrol listeleri, anketler ve benzeri ölçme araçları bulunur.