Oğuzlar Halk Eğitim Merkezi’nde açılan Aşçı Yardımcılığı Kursu’nda ağız tadı farklı yeni bir yemek çeşidi ortaya çıkartıldı. Oğuzlar'da yetiştirilen ve Coğrafi İşaret sahibi olan Oğuzlar Cevizi yeni yemeğin ana malzemesinden birisi oldu.

Oğuzlar Halk Eğitim Merkezi’nde yetişkinler için açılan Aşçı Yardımcılığı Kursu’nda farklı bir lezzet kazandırmak ve Oğuzlar İlçesi’ne özgü olması hedeflenen ana malzeme olarak Oğuzlar Cevizi ve patates kullanılarak Cevizli Kartol adında bir yemek ortaya çıkardılar. Yemeğin sunumunda yerli erişte kullanılarak hazırlanan erişte- pirinç pilavı, yoğurt ve sebze süslemesi kullanılıyor.

Alacahöyük mü Göbeklitepe mi? Alacahöyük mü Göbeklitepe mi?

Kursiyerler ile kurs usta öğreticisinin ortaya çıkardıkları Oğuzlar'a özgü "Cevizli Kartol yemeğini Oğuzlar Halk Eğitimi Merkezi’nde düzenlenen törenle tanıttılar.

Yeni bulunan yemek çeşidi, Oğuzlar Kaymakamı Onur Alp Bıçakcı, Oğuzlar Belediye Başkanı Muzaffer Yıldırım, Oğuzlar İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Atcıoğlu, Şube Müdürü Hikmet Dikimen, okul müdürleri ile misafirlerin beğenisine sunuldu.

Yemek, törene katılanlar tarafından beğenildi.