Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli sayesinde sanayi gibi dış ticarete konu ve döviz kazandırıcı bir sektörün ivme kazanarak güçlendiğini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabı Twitter üzerinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan sanayi üretim verilerine ilişkin paylaşımda bulundu.

Paylaşımında Türkiye Ekonomi Modeli’nin nihai hedefinin büyümeyi sürdürülebilir, dengeli ve kapsayıcı kılmak olduğunu belirten Bakan Nebati, şunları kaydetti: “Dün açıklanan Mayıs ayı işgücü verileri ekonomik aktivitedeki artışın istihdam sağladığını ve kapsayıcı olduğunu göstermekteydi.

Bugün açıklanan sanayi üretimi verileri ise, Türkiye Ekonomi Modeli sayesinde sanayi gibi dış ticarete konu ve döviz kazandırıcı bir sektörün ivme kazanarak güçlendiğini göstermektedir.

Mayıs ayında takvim etkisinden arındırılmış Sanayi Üretim Endeksi piyasa beklentilerini aşarak yıllık yüzde 9,1 oranında artış göstermiştir. Endeksin aylık artışı ise yüzde 0,5 olmuştur.

İkinci el otomobil satışında yeni dönem! Resmi Gazete'de yayımlandı İkinci el otomobil satışında yeni dönem! Resmi Gazete'de yayımlandı

Öte yandan reel sektörümüzün perakende satışları Mayıs ayında kuvvetli artış kaydetmiş, sabit fiyatlarla perakende satış hacim endeksi 2022 yılı Mayıs ayında yıllık yüzde 20,8 oranında artmıştır.

Reel ekonomimizde elde ettiğimiz tüm bu başarıların ilerleyen dönemde de artarak devamını sağlamak için tüm çalışmalarımıza kararlılıkla devam ediyoruz.”