Çorum'da bu yıl 132. düzenlenecek olan Geleneksel Nöbeti Baba Yağmur Duası Kaynaşma ve Barışma etkinliklerinin 15 Mayıs’ta yapılacağı bildirildi.

Boğazkale ilçesine bağlı Evci Köyü’nde bu yıl 132. düzenlenecek olan Geleneksel Nöbeti Baba Yağmur (Şükür) Duası Kaynaşma ve Barışma etkinliklerinin 15 Mayıs’ta yapılacağı bildirildi.

Gözden kaçırmayın

Hititler'in Başkenti doğalgaza kavuşuyor Hititler'in Başkenti doğalgaza kavuşuyor

Boğazkale'ye bağlı Evci Köyü Muhtarı Hasan Sarımeşinli konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, 131 yıldan beri yapılan Nöbeti Baba Yağmur (Şükür) Duası Kaynaşma ve Barışma Etkinlikleri’nin yörenin en büyük toplumsal miraslarından birisi olduğunu kaydetti.

Bu mirasın herkes tarafından daha iyi bir şekilde sahip çıkılarak yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması gerektiğini söyleyen Sarımeşinli, Geleneksel olarak her yıl düzenledikleri etkinlikle küs olanları barıştırdıklarını, yağmurun az yağdığı yıllarda yağmur duası, yağmurun çok yağdığı yıllarda şükür duası yaptıklarını belirterek, etkinliği uluslararası düzeye taşımak için çalıştıklarını ifade etti.

Sarımeşinli, köyün organizasyonuyla Aygar Dağı zirvesindeki Nöbeti Baba Tepesi’nde yapılan ve bu yıl 132. düzenlenecek etkinliğin 15 Mayıs Pazar günü saat 10.00’da başlayacağını belirterek, etkinliğe tüm Çorumluları davet etti.