Toplantıya ÇESİAD Başkanı Neslihan Yurtdagül, Dernek Onursal Başkanı Mehmet Yıldırım, Dernek kurucularından Necati Şahin, Çorum Kültür Turizm Derneği Başkanı Ömer Arslan, Dernek üyelerinden Aylin Alveran, Mehmet Ünal, Sururi Onan ve basın mensupları katıldı.

ÇESİAD’ın projelerinden bahsedilen toplantıda Başkan Neslihan Yurtdagül, “ Çorum’dan İstanbul’a gelmiş çocuklarımıza ev sahipliği yapmak amacıyla kurulduk. Çorumlu iş adamların gücünü de ortaya koyarak öğrencilere katkı ve destekte bulunuyoruz. Geçen sene 300 öğrencimize burs sağlamıştık bu sene bu sayıyı artırmayı planlıyoruz. Mezunlarımızı dinamik tutarak yönetim kadromuzda bulunduruyoruz” dedi.

Cavit Erkılınç:  Yanlış yollara tevessül edenler kendilerini kandırıyor Cavit Erkılınç: Yanlış yollara tevessül edenler kendilerini kandırıyor

Öğrencilerin birbiriyle kaynaştıkları ve aile ortamında hissettikleri bir dernek olduklarının altını çizen  Yurtdagül, “Çorum’un gelişimine katkı sunacak çalışmaların içesinde var olmayı hedefliyoruz. İstanbul’da Çorum’u yansıtmak ve tanıtmak için varız. İstanbul’da güçlü bir yapımız var ve Ankara’da öğrenci kahvaltılarımızı başlattık. Onursal Başkanımız Mehmet Yıldırım’ın katkıları büyüktür. Bizde bu katkıları geliştirerek devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Çorum’a geliş amaçlarının Çorum protokolünü ziyaret etmek olduğuna değinen Yurtdagül,”Çorum’da protokol üyelerini ziyaret etmek ve daha iyi diyalog içerinde olmayı hedefliyoruz. İstanbul’da çatı derneği olma hedefimizi tamamladık. Onursal Başkanlarımız Mehmet Yıldırım ve İsmail Sezikli bey devam edecek. Çorumlu Belediye Başkanımız Şeyma Döğücü’yü onursal başkanımız olarak ilan ettik. Bize katkıları büyüktür. Öğrencilerimizle her ay kahvaltı programları ve her hafta çay programları yaparak birbirleriyle kaynaşmalarını ve sorunların çözümünde birbirlerine destek olmalarını sağlıyoruz. Çorum’un yararına olan tüm konulara ÇESİAD olarak imzamızı atarız” diyen ÇESİAD Başkanı Neslihan Yurtdagül, “Çorum’un bir yerlere gelmesini istiyorsak sadece Çorum özelinde değil diğer illerdeki bürokrasinin de dahil edilerek yapılması gerekir. Bürokraside çok iyi yerlerdeyiz. Sadece organize olamıyoruz. Aslında herkes birbirine el verse Çorum’u kimse tutamaz” dedi.

Çorum’un kültürünü tanıtmak adına konsolosların Çorum’a davet edilmesi gibi bir çalışmalarının olduğuna değinen Neslihan Yurtdagül, “Kültürel anlamda gezilecek görülecek o kadar değerli yerler var ki. Konsoloslarımızı gezdirdiğimiz zaman diğer ülkelerdeki turistleri buraya çekersek Çorum’un turizmini geliştirecek bir fırsat yakalayacağız. İlerleyen süreçte bu projeyi gerçekleştireceğiz ve başka projelerle Çorum’a sıklıkla geleceğiz. Çorum’un her şekilde arkasındayız. Siyasi bir lobi oluşturulacaksa katkı sunulması gerekiyorsa bu dönemde bunu hep birlikte gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

ÇESİAD Başkanı Neslihan Yurtdagül’e Dernek Onursal Başkanı Mehmet Yıldırım da konuşmalarıyla destek verdi.

Toplantı hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.