Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Belediye Meclis Üyesi Nazik Bulut, belediyenin HalkEt, Halk Ekmek gibi firmalarını bünyesinde barındıran BELTAŞ A.Ş.’nin elektrik ve doğal gaz faturalarını belediyenin ödediğini ileri sürdü.

Çorum Belediyesi Başkan Yardımcısı Lemzi Çöplü ise bu ödemelerin belediyeye yapıldığını söyledi.
Belediye Meclisi’nin Haziran ayı toplantısında gündem dışı söz alan CHP Belediye Meclis Üyesi Nazik Bulut, BELTAŞ’ın elektrik ve doğal gaz faturalarının belediye tarafından ödendiğini açıklayarak, sonraki süreçte bu ücretlerin BELTAŞ’tan tahsil edilip edilmediğini sordu.

“FATURA BEDELLERİ BELTAŞ’A İADE EDİLMİŞ MİDİR?”
Bulut, “Nisan ayı toplantısında belediye yönetimine bir takım sorular sorduk. Bugüne kadar bir yanıt alamadık. Denetim sırasında belediye kanunun 15. Maddesi kapsamında bir takım usule aykırı ödemeler tespit etmiştik. 6 Aralık 2019 tarihinde alınan Belediye Meclis kararına istinaden hayvancılık tesisi, mezbahane dediğimiz işletme BELTAŞ’a devredilmişti. Bu tarihten itibaren inceleme yaptığımız dönemin sonuna kadar elektrik, doğal gaz gibi abonelik gerektiren faturaların Çorum Belediyesi tarafından ödendiğini belediye yönetimine rapor ettik. Doğal gaz aboneliğinin BELTAŞ’a devredildiğini biliyoruz. Elektrik aboneliğinin ise incelemeler sırasında devri yapılmamıştı. Bugün itibariyle devir BELTAŞ’a yapılmış mıdır? 6 Aralık 2019 tarihinden itibaren doğal gaz ve elektrik faturalarının toplamı ne kadardır? Bu faturaların bedelleri BELTAŞ tarafından belediyeye iade edilmiş midir?” diye konuştu.

Belediye ekipleri rögarların başında nöbet tutuyor Belediye ekipleri rögarların başında nöbet tutuyor

“ÖDEMESİNİ YAPTIK”
Belediye Başkan Yardımcısı Lemzi Çöplü ise bu konuyu meclise taşımanın yersiz olduğunu vurgulayarak, “Denetim kuruluna istinaden işlemlerle ilgili bir herhangi bir eksiğimiz yok. Bunu kürsüde çıkıp sormasını gerektirecek bir konu da yoktu. Eğer bizle görüşmüş olsaydı hepsinin cevabını verirdik. BELTAŞ olarak 1 milyon 178 bin 312 lira doğalgaz ve elektrik faturalarıyla ilgili tespit edilen tutarları aldık ve bunun karşılığı olarak ödemesini yaptık. Burada kürsüde ısıtıp ısıtıp söylemenin gereği yoktu” ifadelerini kullandı.