Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Türkiye’nin hayatın her alanında büyük bir sıkıntı içerisinden geçtiğini belirterek, gözü yaşlı annelerin, evine ekmek götüremeyen, çoluğunun-çocuğunun rızkını sağlayamayan vatandaşın, icralık olan çiftçinin derdine derman olmak için iktidara yürüdüklerini söyledi.

Çorum’da parti binasında bası toplantısı düzenleyen Başarır, Millet İttifakının Çorum’dan en az 3 milletvekili çıkartacağını belirterek, “sizlere demiryolunu çok gören, 3 metrelik bir yolu bile yapmayan iktidar partisine değil 3, yarım milletvekili bile vermeyin” dedi.
Ziyaretlerde ve incelemelerde bulunmak üzere CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesiyle Çorum’a gelen CHP Parti Meclisi Üyesi ve Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, parti binasında basın mensupları ve partililerle bir araya geldi. 

“ÇORUM HİZMET ALAMIYOR”
Basın toplantısında ilk konuşmayı yapan CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız, Çorum’un ciddi problemleri olduğunu ifade ederek, Samsun ve Mersin Limanlarını bağlayacak demiryolu, eski hastanenin yeniden açılması, hiç başlanmayan güney kampüsü ve yarısı yapılan Kuzey Kampüsünü hatırlatarak, iktidar olduklarında bu sorunları çözeceklerini söyledi.
Tahtasız, asgari ücretle çalışanlar ile emeklilerin de zor durumda olduklarını belirtti. Tahtasız, CHP iktidarıyla birlikte aydınlık bir geleceğe adım atılacağını vurguladı.

KÖSE’DEN KAVUNCU’YA SERT CEVAP: “AĞZINI ÇALKALAMADAN KONUŞMA”
CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse ise 3 gündür sahada yaptıkları çalışmada yoksul halkın daha da yoksullaştığını gördüklerini ifade ederek, “Geldiğimiz nokta hiç de iyi bir nokta değil. Asgari ücretliye zam yaptılar zamlarla bunu geri aldılar. Birçok sorunumuz var ama çözülmeyecek sorun yok. İktidara geldiğimizde bunları çözeceğiz. Ülkemizin tek kurtuluş çaresi Millet İttifakının göstereceği adayın Cumhurbaşkanı seçilmesi ve sahaya inmesidir” dedi. Çorum Milletvekili Erol Kavuncu’nun CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik eleştirilerine de yanıt veren Köse, “Kavuncu, Genel Başkanımıza ‘bu kadar alçalma olmaz’ demiş. Tüm Çorum halkı kimin ne kadar alçaldığını biliyor. Genel başkanımız hakkında konuşurken bir daha ağzını çalkalasın, salavat getirsin, yerli – yersiz konuşmasın. Çorum halkı, hatta kendi partilileri bile onun ne kadar alçaldığını, ne kadar yerlerde süründüğünü biliyor” şeklinde konuştu.

Cahit Bağcı: Şuşa Beyannamesi kardeşliğin teminatı Cahit Bağcı: Şuşa Beyannamesi kardeşliğin teminatı

“84 MİLYONU KUCAKLAYACAK CUMHURBAŞKANI GELİYOR”
Çorum’da edindiği izlenimleri paylaşan Ali Mahir Başarır, 2023 yılında yapılması planlanan seçimler için iddialı konuştu.
Başarır, “En az diyorum üç tane Millet İttifakı buradan Milletvekili çıkartacak ben bunu gördüm, sahada gördüm, hepimiz de buna inanacağız. Çorum eskisi gibi mutlu, umutlu cıvıl cıvıl, birbirine sarılan, insan ayırmayan ve üreten bir şehir olacak, İlk önce bunu bu umudumu Genel Başkanıma anlatacağım. Çorum'dan umutla dönüyorum, umutla döndüm, mutlu döndüm diyeceğim. 84 milyon halkı kucaklayacak Cumhurbaşkanı geliyor ama saraya değil, seçildiği günün sabahı Çankaya'ya gelecek söz veriyorum” dedi.

“HİZMET GETİRMEYEN İKTİDARA ARTIK YARIM VEKİL BİLE VERMEYİN”
Çorum’un AK Partili milletvekillerine seslenen Başarır, “Bize laf yetiştiremeye çalışan Çorum milletvekillerine sormak isterim niye ben sizi hiç sokakta görmedim üç gün boyunca? Neredesiniz? Zam yapmayı biliyorsunuz, yasak koymayı  biliyorsunuz, iftira atmayı biliyorsunuz, sahte verilerle, algılarla halkı kandırmayı biliyorsunuz niye pazarda değilsiniz kardeşim? Niye tarlada değilsiniz? Niye çiftçinin yanında değilsiniz? Ankara'dan konuşmak kolay gelin Çorum'da pazarda konuşun anneleri dinleyin” diye konuştu.

Başarır, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Bakın bir yoksulluğu yaşıyoruz, o pazarda bana sarılıp ağlayan anneler, torbalarımızı dolduramıyoruz diyen anneler, ekmek alamıyoruz diyen anneler, icradayım diyen çiftçiler, ürünümün değerini bulamıyorum diyen çiftçiler, tarlada traktörüne mazot koyamayan al bunu götür saraya diyen çiftçiler herkes mağdur ama çok az kaldı. Yollarım yapılmıyor diyor hiç üzülmesinler çünkü bir yıl bile olmadan bir seçim olacak ve geleceğiz millet ittifakı gelecek size söz veriyorum. İl Özel İdare, bu seçilen niteliksiz çoğunluk birçok köyün gerçekten gördük Çorum'un yolunu yapmamış. Orada da rahat olun 2024'de tüm Çorum Belediyesini ve İl Genel Meclisinin çoğunluğunu alacağız ben bunu gördüm. Yani genelde de yerelde de biz iktidarız.
Bunlar Çorumlu yurttaşlarımıza mesajlarımız bir rahat olun yolsuzluk dönemi bitiyor, adam kayırma dönemi bitiyor, şehir seçimi ona göre hizmet yapma dönemi bitiyor, artık bakın makine sektörüyle, yumurta sektörüyle, leblebisiyle, tarımıyla, buğdayıyla 7 bin yılık geçmişi olan bu il bambaşka bir halde olacak.
Ama onlardan bir isteğim var 20 yılda 3 metre tren yolu yapmayan bu iktidara üç değil bir milletvekili bile vermeyin. Üniversitenizi bitirmeyen, yüzde 20’sini ancak tamamlayan bu iktidara bir milletvekili bile vermeyin. Rize havaalanını bir yılda bitirip Çorum havaalanını yıllardır bitirmeyen bu iktidara yarım milletvekili bile vermeyin, affetmeyin, sakın affetmeyin, çünkü biz ne yapacağımızı biliyoruz. Hava alanını başlayıp bitireceğiz, üniversiteyi bitireceğiz, ürünlerimizi dünyaya ulaştıracağız. Mersin’e, Samsun’a bizi ulaştırıp buluşturacak o tren yolunu ilk olarak yapacağız. Çorum'a buradan şeref sözü veriyorum. İlk olarak odamıza da bunu asacağız.
Ama hiç tereddüt etmeyin, bu halk onu affetmeyecek, bu kadınlar onu affetmeyecek. Türkiye Cumhuriyeti tarihin hiçbir döneminde Osmanlı’da, Cumhuriyet döneminde kadınına 'sürtük' diyen bir Cumhurbaşkanı görmedi ve artık biz böyle bir Cumhurbaşkanı görmek istemiyoruz.”
CHP’nin basın toplantısına; Milletvekilleri Ali Mahir Başarır, Tufan Köse ve İl Başkanı Mehmet Tahtasız’ın yanı sıra; Merkez İlçe Başkanı Ulaş Tokgöz, İlçe Başkanları, Mecitözü Belediye Başkanı Veli Aylar, önceki dönem Çorum Milletvekili Feridun Ayvazoğlu, Kadın Kolları yöneticileri, Gençlik Kolları yöneticileri, İl Genel ve Belediye Meclisi Üyeleri, İl-İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri ile partililer katıldı.