Çorum Ziraat Odaları Başkanlığı Çorum İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi.

Çorum Ziraat Odası’nda düzenlenen toplantı sonrasında açıklama yapan Çorum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan, Bölgede 2021 yılında kuraklık yaşandığını belirterek, 2022 yılı ekim sezonu sonuna kadarda kuraklığın devam etmesi beklendiğinden dolayı ürünlerde bu senede rekolte düşüklüğünün olacağının tahmin edildiğini söyledi.

Koordinasyon kurulu olarak çiftçilerin üretime devam edebilmesi olasılığını belirlemek amacı ile 1 dekar arazi ekimi için ortalama maliyet çıkartıldığını açıklayan Sayan, “1 dekar Arpa-Buğday ekimden hasada maliyeti

1 dekar Buğday- Arpa maliyeti

Kullanılan Birim Birim değeri Toplam

Mazot 8 litre 14 TL 112 TL

50 kg ( 25 kg dap,25kg üre) 12 TL 600 TL

Tohum 25 kg 6 TL 150 TL

Biçim dekara 50 TL

İlaçlama dekara 50 TL

İşçilik dekara 50 TL

Gözden kaçırmayın

Asgari ücrete zam olacak mı? Hükümetten açıklama geldi Asgari ücrete zam olacak mı? Hükümetten açıklama geldi

+-------------------------

Toplam maliyet 1012 TL

Bu girdi maliyetleri Ayçiçeği, Patates, Soğan, Pancar vb. üretiminde kat kat artmaktadır. Girdi maliyetlerinin yüksekliği karşısında Çiftçilerimizin üretim yapması mümkün gözükmemektedir. Bölgemizde, Soğan ürününün gerek maliyetlerin yüksekliği gerekse ürün değerinin düşük olduğu için 250 bin-300 bin ton soğan halen satılamamış çiftçilerimizin ambarlarında durmaktadır. İlimizde, soğuk hava depolarının da mevcut olmadığı göz önüne alındığında Soğan çürümeye ve çillenmeye terk edilmiştir” dedi.

Tarımsal Desteklemelerin geç ödendiğini hatırlatan Sayan, “Fatura desteklemelerinin ve diğer desteklemelerin düşük olması, Haşhaş fiyatlarının senelerdir aynı olması, Tarımsal sulamada elektrik fiyatlarının yüksek olması, Pazarlama sorunu, Devlet Kurumları tarafından ürün fiyatlarının geç açıklanmasından dolayı çiftçinin ürününü değerinin altında satması, Çiftçi eğitimli ara elamanın bulunamaması sorunu, Kuraklık vb. sebeplerle ürün düşüklüğü sebebiyle çiftçilerimizin Banka ve Kooperatiflere olan borçlarını ödeyememeleri, Yer altı suyunun kullanım ücretlerinin pahalı olması, Çeltik ürününün piyasa değerinin altında olduğundan alıcı bulmakta zorlanması, Tarım arazilerinin parçalı ve dağınık yapıda olması çiftçilerimizin genel sorunlarıdır” diye konuştu.

Çiftçilerin üretimlerine devam etmesi için yukarıda bahsi geçen konularda devletin gerekli tedbirleri almasını isteyen Sayan, üretime ve Ülke ekonomisine en büyük katkıyı sağlayan çiftçilere verilen desteklemelerin artırmasını ve sorunlarının çözüme kavuşmasını talep ettiklerini söyledi.

İlçe Ziraat Odası Başkanlarının katıldığı toplantıda, çiftçi sorunlarının, Türkiye Ziraat Odaları Birliğine ve nezdinde gerekli Kurum ve Kuruluşlara bildirilmesine oy birliği ile karar verildi.